ČSSD předložila další loterijní novelu, navrhuje 22procentní zdanění

Praha - Sociální demokracie připravila další návrh novely loterijního zákona. Reaguje tak na veto prezidenta, který původní novelu nepodepsal a na skutečnost, že vláda ji plánuje dokončit až za tři roky. Principem nového zákona je především rovná daň 22 procent, absolutní pravomoc rozhodování obcí a část peněz by měla jít na podporu sportu. ČSSD připravila také novelu, která má zakázat anonymní akcie.

„Náš způsob, který jsme zvolili, je podle našeho názoru legislativně velmi jednoduchý a je v zásadě nenáročný taky pro akciové společnosti a znamenal by to, že společnosti, které mají teď anonymní akcie na majitele, by se do dvou let musely rozhodnout, jestli tyto akcie změní na akcie na jméno nebo tyto akcie na majitele takzvaně zaknihují,“ uvedl k situaci kolem akcií na majitele stínový ministr vnitra Jeroným Tejc.

Sociální demokracie představila rovněž návrh novely loterijního zákona, kterou v původní podobě předložila strana již loni. Následovalo její schválení Poslaneckou sněmovnou i Senátem, nakonec ji ale vetoval prezident Václav Klaus. Nyní přichází ČSSD s novým návrhem v reakci na loterijní návrh, který plánuje vláda Petra Nečase předložit až za tři roky. „To my si předkládáme jako nikdy,“ uvádí Bohuslav Sobotka, úřadující předseda strany.

ČSSD: 22procentní zdanění či absolutní rozhodovací moc obcí

Podle Sobotky je novela postavena na několika jednoduchých principech: „Zvyšujeme výtěžek, který budou jednotně odvádět všechny firmy podnikající v oblasti hazardu, na 22 procent. Současně chceme, aby obce měly absolutní pravomoc rozhodovat o tom, kde budou umístěny herny či hrací automaty.“

Celkem 20 procent z vybraných prostředků by podle něj mělo být poukázáno na státní účet a následně věnováno na podporu sportu. „Posledním principem je absolutní transparentnost, pokud jde o zbývajících 80 procent výtěžku,“ dodává lídr sociálních demokratů.

Aktuální novela z pera ČSSD určuje typy právnických osob, kterým může provozovatel loterie odvést část výtěžku. Jde jen o obce, kraje nebo neziskové organizace, jako jsou například nadace, občanská sdružení, příspěvkové organizace nebo registrované církve.

Jeroným Tejc
Jeroným Tejc
Více fotek
  • Jeroným Tejc autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1863/186221.jpg
  • Trampolína autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1758/175763.jpg