3D filmy a reklama naplnily kasu Walta Disneyho

Los Angeles - Čistý zisk americké mediální a filmové společnosti Walt Disney vzrostl ve třetím čtvrtletí finančního roku meziročně o více než třetinu na 1,3 miliardy dolarů (24,5 miliardy korun). Disney vydělal především na 3D filmech jako Alenka v říši divů nebo Příběh hraček 3, které se změnily v kasovní trháky. Spolu s vyššími příjmy reklamy vyvážily pokles výnosů ze zábavních parků firmy.

„Výsledky za minulé čtvrtletí jsme potěšeni. Tržby výrazně vzrostly. Dařilo se většině našich divizí,“ komentoval hospodaření společnosti její výkonný ředitel Robert Iger. Walta Disneyho táhla nahoru třeba televizní divize, v čele se sportovním kanálem ESPN. Ten vydělal především na vysílání zápasů z nedávno skončeného mistrovství světa ve fotbale.

Zábavní parky netáhnou

Vrásky managementu firmy naopak přidělávají zábavní parky. Jejich návštěvnost dlouhodobě klesá, a to i přes celou řadu slevových akcí, které Disney návštěvníkům nabízel. S výhodnými nabídkami se proto rozhodl skončit.

Disney nedávno prodal kvůli slabým výdělkům také filmová studia Miramax. V nich přitom vznikly divácky oblíbené snímky jako Pulp Fiction nebo Chicago. Na komerční úspěšnost těchto filmů ale studia v posledních letech nedokázala až na výjimky navázat.

Disney sází na nová média

Další zisky si Disney slibuje od nových médií. Počítá s tím, že by na nich mohl zpeněžit své rekvizity. „Disney myslí dopředu. Stále více se dostává do sociálních sítí - získal Playdom. Je pravděpodobné, že z toho bude v budoucnu těžit,“ uvedl analytik Miller Tabak & Co. David Joyce. Koupí společnosti Playdom Disney získal jednoho z největších tvůrců společenských on-line her. Ty na Facebooku hrají měsíčně desítky milionů lidí.

Že se mediální a filmový trh zmáhá, potvrzují i výsledky dvou velkých rivalů společnosti Walt Disney. Díky rostoucím příjmům z reklamy se zvýšil zisk jak News Corp, tak mediálnímu konglomerátu Time Warner.

Disneyland
Disneyland
Více fotek
  • Disneyland autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1864/186368.jpg
  • Mediálním skupinám se daří autor: ČT24, zdroj: Bloomberg http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1864/186370.jpg