Špatné zprávy z Řecka: Ekonomika propadla, nezaměstnanost roste

Atény – Řecká ekonomika dál zpomaluje. Ve druhém čtvrtletí podle prvního rychlého odhadu propadla v porovnání s předchozím kvartálem o 1,5 procenta, zatímco v prvním čtvrtletí byl její propad asi poloviční a dosahoval 0,8 procenta. O práci zároveň přichází stále více lidí. Míra nezaměstnanosti za květen vyšplhala na 12 procent, i když ještě před rokem dosahovala 8,5 procenta. Znamená to největší roční skok v historii měření řeckého statistického úřadu.

Ještě hůře vypadá meziroční vývoj řeckého hrubého domácího produktu. Ten prohloubil propad na 3,5 procenta oproti 2,3 procenta v prvním kvartále. Výsledek je horší, než očekávali analytici.

Hlubší a delší recesi, než se původně očekávalo, Řecku předpovídá i Evropská komise. Při zemi ho přidrží úsporná opatření ve výši 30 miliard eur, ke kterým se Řecko muselo zavázat, aby dosáhlo na štědrou mezinárodní pomoc, jež mu má pomoci z dluhové pasti. Za celý rok by měla kvůli tomu ekonomika černé ovce eurozóny klesnout o 3 procenta. Loni se propadla o 2 procenta.

Objem řecké ekonomiky dosahuje asi 240 miliard eur (zhruba šest bilionů korun). To je sice jen asi 2,5 procenta hrubého domácího produktu eurozóny, i tak ale problémy Řecka eurozóně už způsobily nemalé problémy. Kvůli dluhové krizi v Řecku prudce oslabilo euro a problémy zadlužené země nejspíš zpomalí nástup hospodářského oživení v celé Evropě.