Sucho a horko neprospívá pšenici, chmelu je však nadbytek

Washington/Praha - Svět se potýká s nedostatkem pšenice, uvádí americké ministerstvo zemědělství. Světová produkce obiloviny ve světě klesla o 15,3 milionu tun, důvodem je především extrémní sucho a vedra v Rusku a Kazachstánu, ale i silné letní deště na Ukrajině. Všechny tři státy patří k největším světovým vývozcům pšenice. Nedostatek obilí může zdražit potraviny. Potravinová krize ale podle odborníků nehrozí. Opačný problém mají pěstitelé chmele. Například v Česku se ho z celosvětového hlediska objevil značný nadbytek.

Podle amerického ministerstva zemědělství se světové zásoby pšenice snížily o více než 15 milionů tun, celkové zásoby přitom představuje skoro 200 milionů tun. Podle analytiků ale není důvod k obavám. „Je potřeba připomenout, že poslední dva roky byly globální sklizně velmi vysoké a světové zásoby byly docela velké. To znamená, že i letošní výpadek neohrozí nějak významně světové zásoby obilí,“ uvádí zemědělský analytik Petr Havel.

Za propadem zásob jsou extrémní sucha a vedra v obilnicích světa. Rusko se proto rozhodlo nevyvážet obilí do konce letošního roku. Nedostatek obilí zřejmě povede ke zdražení potravin. „Ceny potravin by šly nahoru i bez zdražení zemědělských surovin, protože je tady celá řada dalších faktorů… Hospodářský růst je asi nejvýznamnější impulz, že ceny nejen zemědělských surovin, ale i potravin a dalšího nepotravinářského zboží se budou zvyšovat,“ dodává Havel.

Video Mnoho chmelu, nedostatek pšenice
video

Mnoho chmelu, nedostatek pšenice

Ani příští rok nemusí být pro pšenici dobrý. Záležet totiž bude i na dalším rozhodnutí ruského premiéra Vladimíra Putina. Ten už naznačil, že země kvůli suchům může zákaz vývozu prodloužit.

Počasí přálo chmelu, jeho česká úroda poputuje zejména do ciziny

Naopak českého chmelu bude letos dostatek. I když letošní počasí zemědělcům v Česku nepřeje, chmelařům paradoxně deště pomohly. Úroda chmelu se totiž letos vyšplhá až na 6 500 tun. „Hlavně nás zachránily srážky na konci července, které přerušily tropická vedra. Vývoj rostlin se tím podstatně zlepšil. Určitě to bude mít kladný vliv na množství chmele,“ vysvětluje předseda Svazu pěstitelů chmele ČR Bohumil Pázler.

Pěstitele, ale i pivovary však trápí klesající spotřeba piva. Pivovary se totiž chmelem zásobí na několik měsíců dopředu a navíc jsou kvůli klesající spotřebě nuceni snižovat i výstav. Chmelaři tak předpovídají pokračování v trendu rušení českých chmelnic.

České chmelnice odesílají většinu své produkce do ciziny, ale i tak jich pomalu ubývá. I když každoročně zmizí chmel z desítek hektarů polí, podle pěstitelů je chmelu stále moc. „Z celosvětového hlediska se tu objevil značný nadbytek. Je zhruba dvacet procent chmele navíc,“ říká Pázler.

Ačkoliv se Češi stále drží na špici světových pivařů, spotřeba i výroba piva v tuzemsku klesá. Jen loni se propadla o pět procent. Chutě Čechů se ale mění a zájem roste o nealkoholické pivo, kterého pivovary navařily přes 600 tisíc hektolitrů.

Sklizeň
Sklizeň
Více fotek
  • Sklizeň zdroj: agrofert.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/8/774/77397.jpg
  • Sklizeň chmele autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/4/379/37861.jpg
  • Pivo zdroj: www.prague.biz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1434/143339.jpg