Evropská ekonomika oživuje, roste rychleji než USA

Brusel - Ekonomika eurozóny i Evropské unie rostla ve druhém čtvrtletí mezičtvrtletně o 1 procento, tedy nejrychleji za 3,5 roku. Výsledek je výrazně lepší, než očekávali ekonomové, kteří v případě zemí platících evropskou jednotnou měnou předpovídali růst o 0,7 procenta. Růst evropské ekonomiky dokonce po dlouhé době předstihl Spojené státy. Tamní hospodářství v porovnání s prvními třemi měsíci letošního roku vzrostlo jen o 0,6 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku HDP eurozóny i EU vzrostl o 1,7 procenta.

Ve srovnání s 1. čtvrtletím letošního roku růst hospodářství eurozóny i unie výrazně zrychluje. Tehdy totiž HDP zemí platících eurem a evropské sedmadvacítky mezičtvrtletně rostl o 0,2 procenta. Meziroční růst přitom činil 0,6 procenta v eurozóně a 0,5 procenta v celé EU.

Podle Hanse Beverse z belgické finanční skupiny KBC je nicméně jisté, že Evropa se vyhne scénáři, který po krátkém hospodářském oživení počítal s dalším propadem do recese. „Budeme svědky určitého zpomalení, ale rozhodně nejde o scénář dvojitého propadu,“ upozornil.

Video Vzmáhá se evropská, potažmo česká ekonomika?
video

Vzmáhá se evropská, potažmo česká ekonomika?

Vzmáhá se evropská, potažmo česká ekonomika?

1308

Evropa zvolna ožívá, roste i český HDP

Největší propadáky hlásí Lotyšsko a Řecko

V porovnání s rokem 2009 si ve druhém čtvrtletí pohoršilo hospodářství pěti zemí evropské sedmadvacítky. Data však nejsou k dispozici za všechny země. Nejhůře dopadlo Lotyšsko, jehož hospodářství kleslo o 3,9 procenta. S propadem o 3,5 procenta ho následovalo extrémně zadlužené Řecko. To bylo navíc jedinou zemí EU i eurozóny, která si pohoršila i v mezikvartálním srovnání.

Česká republika patří se svým 2,2procentním růstem k průměru Evropské unie. Stejně rychle rostla také belgická ekonomika. Lépe se dařilo Slovensku, Německu, Švédsku a Estonsku. „Informace o vývoji HDP v Německu byla velmi pozitivní, protože velmi příjemně překvapila investory, což bych řekl, že značně zlepšilo obchodování v Evropě,“ podotkl analytik Atlantik FT David Nový.

Ekonomika Evropské unie a eurozóny
Zdroj: Eurostat
Autor: ČT24