Turistů v zaplavených oblastech výrazně ubylo, lidé ruší pobyty i jinde

Praha - Podnikatelé v cestovním ruchu na severu Čech zaznamenali po záplavách výrazný úbytek turistů. Zatímco u přímo postižených míst, kam státní správa turistiku nedoporučuje, je to pochopitelné, výrazný odliv hostů nastal i v oblastech, kde povodně nebyly. Vyplývá to z průzkumu státní agentury CzechTourism. Počet turistů se podstatně snížil především v Libereckém kraji. Podle průzkumu zaznamenali podnikatelé v Českém ráji pokles až o 35 procent, v oblasti Krkonoš a Jizerských hor se ztráty pohybují mezi 40 a 50 procenty. Podle hoteliérů turisté podléhají zbytečné panice, mimo jiné totiž ruší také dovolené v Krkonoších nebo Jizerských horách, přestože tam se velká voda vůbec nedostala.

„Úbytky klientů téměř o polovinu hlásí skoro každé z rekreačních zařízení, přitom ne všechna místa v Libereckém kraji byla postižena povodněmi,“ uvedla k situaci Lidie Vajnerová, statutární náměstkyně hejtmana pro kulturu a cestovní ruch. Turisté prý mohou bez obav cestovat například do Českého ráje nebo Harrachova.

„Za minulý víkend bylo stornováno 23 procent rezervací ubytování na nejbližší týden. Většinou ze strany klientů než hotelů. Ze strany hotelů jsme příliš mnoho storn nezaznamenali,“ potvrdil manažer rezervačního portálu Hotel.cz Tomáš Nezdara.

Video Reportáž Michla Keborta
video

Reportáž Michla Keborta

V Českosaském Švýcarsku dosáhl propad 30 procent. „Většina území národního parku je především pro pěší turisty dobře dostupná, zásadnější omezení lze očekávat pouze v bezprostředním okolí řeky Kamenice,“ řekl ředitel Správy Národního parku České Švýcarsko Pavel Benda. Obavy z návštěvy parku prý nejsou na místě.

Podle odborníků na cestovní ruch obyčejně trvá i několik měsíců, než se turisté do postižených krajů vrátí. Teď ale ozdravění může být rychlejší, sezóna totiž zdaleka nekončí.

Prázdné restaurace
Prázdné restaurace