Také Ukrajina výrazně omezí vývoz obilí, kvůli špatné úrodě

Kyjev - Špatná úroda zřejmě přinutí Ukrajinu výrazně omezit vývoz obilí v této sezoně. Dle návrhu ministra zemědělství Mykoly Prysjažňuka se exportní kvóta sníží pro ječmen a pšenici do konce roku na 2,5 milionu tun. Vláda o této věci vynese rozhodnutí ve středu.

Kyjev hodlá omezit export pšenice a ječmene do konce roku na 2,5 milionu tun a ve zbytku sezony od ledna do konce června povolí vyvézt dalších 2,5 milionu tun. V sezoně 2009/2010 Ukrajina vyvezla 9,3 milionu tun pšenice a 6,2 milionu tun ječmene a minulý měsíc exportovala přes 200 tisíc tun pšenice a víc než 400 tisíc ječmene.

Obavy z neúrody v oblasti kolem Černého moře v důsledku mrazivé zimy a horkého léta přispěly v posledních týdnech k nárůstu světových cen pšenice na téměř dvouletá maxima. V současnosti je Ukrajina největším světovým vývozcem ječmene a šestým největším exportérem pšenice.

Černomořský region zahrnuje tři z deseti největších světových vývozců pšenice a nejvýznamnějším z nich je Rusko, které letos postihlo nejhorší sucho za více než století. Podle posledních odhadů se propadne ruská produkce obilí o 40 procent z loňských 97 milionů tun. Ruská vláda na to tento měsíc reagovala prvním zákazem exportu obilí po 11 letech, prozatím do konce roku. Definitivně rozhodne v říjnu po výsledcích sklizně.

Sklizeň
Zdroj: ČTK
Autor: Václav Šálek