ČEZ zvýšil odhady škod na severu Čech, zemědělci naopak ubrali

Liberec/Ústí nad Labem – Energetici, zemědělci i Lesy České republiky pokračují ve sčítání škod v povodněmi zasažených oblastech na severu Čech. ČEZu aktualizovaný odhad poněkud nabobtnal, zatímco původně hovořil o škodách ve kolem 10 milionů korun, nyní odhad zvýšil zhruba na 30 milionů korun. Naopak zemědělci přišli s oznámením, že následky povodní jsou třikrát nižší, než odhadovali původně. Škody v Libereckém kraji vyčíslili na 170 milionů korun. Ministerstvo zemědělství už pro ně počítá s pomocí.

Celkově přesáhnou škody po povodních v Libereckém kraji podle posledních odhadů 4 miliardy korun, v Ústeckém kraji to bude výrazně méně, minimálně však 1,5 miliardy korun.

Lesy ČR vyčíslily škody na vodních tocích a dalším majetku na více než 350 milionů korun. V zasažených oblastech severních Čech vznikly podle státního podniku rozsáhlé strže a sesuvy, proto už 9. srpna varoval obyvatele v postižených oblastech před vstupem do lesa, kde by mohlo dojít k úrazům. Nejvíce škod vzniklo v oblasti mezi Libercem a Frýdlantem, Jablonným v Podještědí a Chrastavou a také na Ústecku a Děčínsku.

Video Hyde Park ČT24
video

Hyde Park ČT24

V postižených oblastech pracují zaměstnanci podniku i těžká technika. „Naším hlavním cílem je zajistit bezpečnost osob a odstraňovat překážky, které brání odtoku vody v korytech. Tam, kde je to potřebné, nasazujeme těžkou techniku i na cestách, abychom nedostupná území a lokality mohli co nejdříve zpřístupnit,“ uvedl generální ředitel LČR Svatopluk Sýkora. Lesníci také provedli mimořádnou technickou kontrolu stavu hrází malých vodních nádrží v lesích.

Pomoc nabízejí Lesy ČR i občanům

0„Technikou pomáháme i přímo povodní postiženým lidem při zabezpečení jejich podemletých obydlí,“ informoval výrobně technický ředitel Lesů ČR Vladimír Krchov.

Stejně jako při povodních letos v květnu Lesy ČR také poskytnou všem obyvatelům, kteří v důsledku povodní přišli o své domy, dřevo na výstavbu rodinného domu nebo bytové jednotky za výrazně zvýhodněných finančních podmínek.

ČEZ staví nové stožáry

Bojovat s následky povodní se snaží i energetický gigant ČEZ. Při povodních odřízla voda od proudu asi 2 tisíce odběrných míst. Dodávky elektřiny a plynu v postižených oblastech se podařilo zcela obnovit až o víkendu, bez energie zůstalo jen několik domů.

„Velká voda podemlela stožáry vedení vysokého napětí v Jánské a také v lokalitě Višňová, a to tak, že se v Jánské musely stavět nové sloupy,“ uvedla mluvčí ČEZu pro severní Čechy Soňa Holingerová. „Ve Višňové se stavělo kvůli zabezpečení dodávek elektřiny provizorní vedení, které bude nahrazeno novým,“ dodala. Na mnoha místech byly zničeny distribuční trafostanice. Většina z nich byla zanesena bahnem a ČEZ je musel vyčistit a vysušit.

Zemědělské škody mírnější, než se čekalo

Následky záplav na zemědělské půdě, úrodě a dalším zemědělském majetku farmáři v Libereckém kraji vyčíslily na 170 milionů korun. Sečteny ale ještě nejsou škody na mechanizaci, část se jí totiž možná podaří opravit. Následky záplav v zemědělství zmírnil fakt, že Liberecko není tradiční zemědělskou oblastí.

Největší škody jsou na orné půdě, které zemědělci vyčíslili na 60 milionů korun. „Jen 1,5 procenta skutečně poškodily povodně, za zbytek jsou zodpovědné přívalové deště,“ vysvětlil ředitel krajské agentury ministerstva zemědělství Martin Mrázek Mrázek. Úroda se podle něj musí odepsat z 1 843 hektarů polí.

Záplavy se navíc zřejmě promítnou i do příštího roku, protože některá pole nebude možné včas osít ozimými plodinami. „Je to pro podniky i záležitost příštího roku, protože nebudou finance na financování výroby, osevů,“ dodal předseda Agrární komory Liberec a Jablonec Jiří Sameš. Poškozeno je také zhruba 350 hektarů luk a pastvin. O život přišlo 713 zvířat, většinu z nich tvoří krůty zemědělského družstva v Brništi na Českolipsku.

I to, co zbylo, se sklízí jen stěží

0„Sekáme jenom to, co jde, a pokud něco jde, tak kvalita je špatná. Už to začíná porůstat v klasech,“ popsal zoufalou situaci severočeských zemědělců majitel Farmy Václavice Štěpán Brodský.

Ministerstvo zemědělství už má pro zemědělce první náplast

Některým zemědělcům pomohou s následky pojišťovny, řada dalších ale své pozemky pojištěné nemá. „Je spousta zemědělců, kteří nemají pojištěný majetek, dokonce někteří ho ani mít pojištěný nemohou, protože některé polnosti se v zátopových lokalitách nepojistí,“ potvrdil v pořadu Hyde Park ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS).

S první pomocí proto přispěchalo i samo ministerstvo. „Z PGRLF v tuto chvíli už vyčleňujeme další částky peněz, v tuto chvíli je ta první pomoc ve výši zhruba 100 milionů korun, kdy chceme zemědělcům pomoc půjčkami, aby se rychle dostali k penězům,“ popsal Fuksa. Jako první farmáři ze zaplavených oblastí také dostanou garantované platby. Fuksa navíc zastavil povinné kontroly, aby zemědělci nebyli v těžkém popovodňovém období šikanováni.

Otázku povodní a jejich dopadů na zemědělství je ale potřeba řešit i z dlouhodobého hlediska. Agrární komora žádá pro postižené povodněmi bezúročné půjčky a do budoucna vznik fondu nepojistitelných rizik, do kterého by přispívali sami zemědělci, pojišťovny i stát. „Bylo by dobré, kdyby takový fond existoval,“ řekl Fuksa. Ve hře je ale více variant, jak by mohl vzniknout. Jednou z nich je i Kalouskova povodňová daň.