S následky povodní lidem pomohou ministerstva i banky

Praha – Povodně letos v Česku řádily už třikrát. Ani sever Čech, které postihly zatím poslední záplavy, nezůstane bez pomoci. Přichází s ní stát i soukromé instituce – například banky. Lidé, kterým voda poničila domy a byty, mohou žádat resort práce a sociálních věcí o vyplacení dávek v hmotné nouzi. Plán pomoci postiženým povodněmi má také ministerstvo pro místní rozvoj. Jednorázových třicet tisíc korun je určených na řešení bezprostředních potíží. Připravené jsou i zvýhodněné státní úvěry a u soukromých finančních ústavů úlevy při splátkách.

Lidé, které připravila velká voda o střechu nad hlavou úplně, mohou ministerstvo pro místní rozvoj žádat o příspěvek 150 tisíc korun. Tuto dotaci nemusí nikomu vracet. Krom toho jim stát pomůže nést také náklady spojené s demolicí domu, pokud ji nařídil statik. Lidé, na které povodeň dolehla méně tíživě, dostanou 30tisícový příspěvek na obnovu vybavení domácnosti. Ani tyto peníze nemusejí vracet.

O příspěvky poskytované ministerstvem pro místní si občané musí zažádat. Formuláře jsou však velmi jednoduché a lidé je najdou na stránkách resortu. „V tuto chvíli máme v rozpočtu 108 milionů, předpokládáme, že tato částka bude stačit,“ vzkázal občanům postiženým povodněmi mluvčí ministerstva Jan Štoll.

Video Povodnová pomoc tématem Ekonomiky ČT24
video

Povodnová pomoc tématem Ekonomiky ČT24

Zvýhodnění půjčky od Státního fondu rozvoje bydlení

Další peníze mohou lidé ze záplavových oblastí čerpat prostřednictvím výhodných úvěrů. Pro ty, kteří v důsledku povodní přišli o všechno, ministerstvo připravilo úvěr ve výši 850 tisíc korun. Pokud povodeň byt či dům pouze poničila, může majitel žádat o půjčku ve výši 150 tisíc korun. Oba úvěry jsou úročené dvěma procenty ročně a splácet je lidé mohou dvacet, respektive deset let. Ministerstvo pro místní rozvoj je poskytuje prostřednictvím Státního fondu rozvoje bydlení a bližší informace o nich lidé naleznou právě na webu tohoto fondu.

Okamžitá pomoc občanům

Základní životní potřeby občanům postiženým povodněmi pomáhá zajistit ministerstvo práce a sociálních věcí. Slouží k tomu dávka mimořádné okamžité pomoci spadající do systému pomoci v hmotné nouzi. Lidé o ni mohou žádat na pověřeném obecním úřadě v místě, kde je člověk, jehož domácnost poškodila velká voda, hlášen k trvalému pobytu. Z místní příslušnosti však existuje jedna výjimka v případě, že obvod, kde došlo ke škodě je odlišný od obvodu, kde je poškozený hlášený k trvalému pobytu. V takovém případě musí o vyplacení dávky žádat obecní úřad, v jehož obvodu ke škodě došlo.

Výše mimořádné okamžité pomoci úřady stanoví s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci povodněmi postižené osoby, případně společně posuzovaných osob, a vyšplhat se může až do výše patnáctinásobku životního minima jednotlivce, tj. na 46 890 korun.

Další peníze poskytne ministerstvo práce lidem, kteří vzhledem ke své finanční situaci nemají dostatek prostředků na pořízení nezbytného vybavení domácnosti, jako je například lednička. Podmínkou pro poskytnutí této dávky ovšem je, že úřady musí žadatele považovat za osobu v hmotné nouzi. Tuto dávku úřady poskytují ve výši prokazatelně vynaložených nákladů, ročně však nesmí překročit desetinásobek životního minima jednotlivce, tedy částku 31 260 korun.

Postižení záplavami mohou navíc žádat také o pomoc s uhrazením nezbytného jednorázového výdaje. Jedná se zejména s výdaji na pořízení nových dokladů nebo třeba zaplacení noclehu v případě, že nemohou obývat svůj byt či dům. Ministerstvo práce a sociálních věcí pomoc poskytuje až do výše mimořádného nákladu. V případě, že se povodeň prohnala domovy postižených vícekrát za rok, poskytne ji resort i opakovaně.

Banky přichází s úlevami, lidé si o ně ale musí říct

Postiženým povodněmi nepomáhá pouze stát, pomocnou ruku podávají i soukromé instituce. Většina bank nabízí úlevy se splátkami hypoték, bez sankce předčasně uvolní i termínové vklady. „Opravdu to obecné pravidlo je ozvat se, říct jaký je problém a hledat společné řešení,“ radí mluvčí Hypoteční banky Irena Zatloukalová.

„Umožňujeme odklad splátek až o šest měsíců a stejně tak umožňujeme zrychlené vyplacení pojištění,“ potvrdila mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Předčasný výběr termínovaných vkladů bez sankcí umožní spořitelna podobně jako Komerční banka až do konce října.

Za zvýhodněných podmínek mohou lidé, kterým voda poničila bydlení, žádat také o spotřebitelské úvěry. Nižší než běžné úrokové sazby poskytuje Komerční banka i Český spořitelna. Pro získání slevy musí lidé jen doložit potvrzení od obecního či městského úřadu, že skutečně byli zasaženi povodní.