Chytré telefony hýbou už i českým trhem

Praha – Chytré telefony začínají hýbat českým mobilním trhem. Jejich cena klesá a operátoři kvůli nim zrychlují internet. Zákazníci si i díky nim zvykají na dotykové displeje. Operační systém má už pětina prodaných mobilů v Česku. Podle analytiků jich bude v příštích letech ještě víc, mimo jiné díky tomu, že průměrná cena mobilů proměněných na kapesní počítače během posledních dvou let výrazně klesla.

Zatímco v posledních dvou letech se průměrná cena chytrých telefonů pohybovala kolem jedenácti tisíc korun, dnes je to zrhuba o tři tisíce míň.

Rostoucí zájem potvrzují i operátoři, kteří se jej snaží podpořit i rozšiřováním dostupnosti rychlého internetu. Sami ale přiznávají, že zájem o chytré mobily rozjela firma, která telefony nikdy nedělala - Apple. „Můžeme říci, že největší průlom učinil iPhone. Vždycky když přijde na trh nový iPhone, tak se prodeje samozřejmě zvýší. Jakmile iPhone doprodáme, a my už jej v současnosti ani nenabízíme, tak se prodeje zase vrací na úroveň deseti procent,“ popisuje chování českých zákazníků mluvčí T-Mobile Martina Kemrová.

Video Chytré telefony tématem Ekonomiky ČT24
video

Chytré telefony tématem Ekonomiky ČT24

Přestože se určujícím znakem smartphonů v posledních letech stávají velké dotykové displeje umožňující především pohodlné surfování na internetu, na trhu zatím stále vede klasická klávesnice. To se ale má změnit. Výrobci odhadují, že nejpozději do dvou let bude většina telefonů dotykových.

Za nové funkce a ovládání může především operační systém. A právě to je dnes scéna, kde se utkávají klasičtí výrobci s novými hráči. První místo si sice stále drží Nokia se svým operačním systémem Symbian, kdysi velmi oblíbené mobilní verze Windows od Microsoftu už ale dávno předběhl Apple se systémem iOS a proti němu se dnes staví stále populárnější Aneroid od společnosti Google. Do svých telefonů ho instaluje většina výrobců a každý den se tak prodá 200 tisíc telefonů s Androidem.