Stát chce vyšší kontrolu nad zbožím dvojího užití

Praha - Stát chce dostat víc pod dohled zboží dvojího užití – tedy takové produkty, které se dají využit v civilním průmyslu i armádě. Příslušnou novelu z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, která by větší kontrolu zavedla, projedná na dnešním zasedání vláda. Novelu zákona z roku 2004 měla původně projednat už vláda Jana Fischera.

Česku by novela měla přinést větší záruky toho, že určitý produkt skončí opravdu na místě, kam je určený, a nikdo jej nezneužije například k výrobě zbraní hromadného ničení.

Vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu

„MPO neudělí povolení k poskytnutí zprostředkovatelských služeb, jestliže konečný uživatel nebo konečné použití uvedené v žádosti nezaručuje, že zboží dvojího použití nebude použito ve spojení se zbraněmi hromadného ničení.“

Video Zboží dvojího užití
video

Zboží dvojího užití

Návrh ale také počítá s odstraněním některých – podle předkladatelů – zbytečně přísných pasáží zákona. Podle zákona schváleného v roce 2004 na základě směrnic Evropské unie například platí, že pokud někdo poruší ustanovení o zboží dvojího použití, nedostane licenci na jeho transport dalších pět let – teď by se měl lhůta zkrátit na tři roky u závažných přestupků, u ostatních na dva roky.