Analýza: Bude málo právníků a zdravotníků

Praha - Právníci, zdravotnický personál a také absolventi lesnických a zemědělských fakult budou v následujících čtyřech letech na trhu práce nedostatkovým zbožím. Vyplývá to z předpovědi Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Naopak – vybírat si zaměstnavatelé nejspíš budou moci vysokoškoláky s elektrotechnickým či strojírenským vzděláním.

Prognóza hodnotí trh práce z pohledu zaměstnavatelů a poměřuje nabídku volných míst a poptávku po nich. Součástí odhadu jsou například i odchody zaměstnanců do důchodu nebo příval nových absolventů. Z hlediska žadatelů o práci jsou si podle výzkumného ústavu vystudované obory v podstatě rovny – uplatnění v praxi nalézají i absolventi společenských věd jako teologie nebo filozofie. „Při analýze jejich zaměstnanosti jsme zjistili, že se často uplatňují v oborech, kde dříve nepůsobili nebo působili jen omezeně,“ uvádí prognóza Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí.

Nejvíce nových pracovních míst pro vysokoškoláky podle prognózy vznikne pro absolventy ekonomiky – bezmála 48 tisíc. Na druhém místě se s necelými třiceti tisíci drží přírodní obory a stavebnictví. Naopak nejmíň nových pracovních míst se čeká ve stavebnictví a zemědělství.