Čínský čaj ohrožen počasím, zdraží až o polovinu

New York - Čtyři z pěti sebraných čajových lístků na světě se vypěstují buď v Číně, Indii, Srí Lance nebo Keni. Nyní však bude šálek čínského čaje o něco dražší. Důvodem je špatné počasí, navíc vyšší mzdy vyhnaly cenu u některých odrůd až o 50 procent. Například čaj z provincie Fujian z jižní Číny podraží kvůli počasí maximálně o 30 procent.

Voda zatím dominuje všem nápojům vypitým ve světě. Na druhém místě se i přes konkurenci kávy nebo limonád drží čaj, který se pije už tisíce let. V některých zemích se těší posvátné úctě, jinde ho konzumují v obrovském množství, někde platí obojí. Jeho cena však pořád roste.

„Loni jsme zažili obrovské sucho, začátek roku nebyl o nic lepší - byla strašná zima, což snížilo úrodu,“ vysvětlil důvod nárůstu cen Cchaj Ťün z Čínské obchodní komory.

Špatné počasí zvyšuje cenu čaje už několik let po sobě, a to nejen čínského. Třeba loni jej zemědělci vypěstovali po celém světě meziročně o pětinu méně. Kromě výkyvů teplot tento oblíbený nápoj prodražuje pracovní síla, neboť ten nejlepší se sbírá ručně.

Video Reportáž Lucie Edrové
video

Reportáž Lucie Edrové

Vivian Mak, ředitelka firmy MingCha

„Lidé slyší na kvalitu. Přicházejí k nám s očekáváním, že ochutnají něco lahodného. Ti, kteří hledají ten skutečně lahodný čaj, si rádi připlatí o něco více, ale snažíme se nezvyšovat cenu.“0

V České republice zatím nad čajem dominuje káva, které se spotřebuje osmkrát více. Češi za čaj ročně utratí přibližně dvě miliardy korun, přesto ho vypijeme skoro nejméně v Evropě.

Čínský čaj
Čínský čaj
Více fotek
  • Čínský čaj zdroj: www.thebigteas.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1878/187773.jpg
  • Plantáž čajovníku zdroj: www.thebigteas.com http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1878/187771.jpg