Daně přímo do Bruselu? Komise už na tom pracuje

Brusel – Eurokomisař pro rozpočet Janusz Lewandovski píchl do vosího hnízda. Nechal se totiž slyšet, že by Evropská komise měla začít vybírat vlastní přímé daně. Rozpočet unie by to podle něj osvobodilo od závislosti na členských státech. Ale neprofitovala by z toho jen EU, úlevu by pocítili i jednotliví její členové, kteří by tak mohli ze svých napjatých národních rozpočtů přispívat do bruselské kasy mnohem méně. Přesto návrh na zavedení přímé bruselské daně vyvolal bouřlivé reakce. Proti se staví například Velká Británie, slyšet o tom nechce ani český ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Peníze by podle Lewandovského mohli bruselští výběrčí daní inkasovat například z letecké dopravy nebo z emisních povolenek. Příjmem evropského rozpočtu by mohla být také daň ze spekulativních finančních transakcí, po jejímž zavedení volá Francie a Německo. Daňové zatížení občanů EU by se zvednout nemělo.

„Mnoho států chce do unijního rozpočtu platit stále méně peněz. Takhle bychom evropskému rozpočtu otevřeli zdroj příjmů, které by nebyly závislé na ministrech financí jednotlivých států,“ zdůraznil Lewandovski.

Co plní unijní kasu nyní?

Už teď komise dostává část daní z přidané hodnoty a cel. Podíl těchto příjmů na evropském rozpočtu ale klesá. Přibývá ale příspěvků jednotlivých států, schvalovaných každých sedm let na rozpočtových summitech EU. Ty se často mění v nedůstojné handrkování.

„Automatické platby do unijního rozpočtu tvoří jen 12 procent příjmů. Jednorázové převody tvořily v roce 1988 11 procent, teď je to 76 procent příjmů. To určitě nebyl záměr zakladatelů Evropské unie,“ upozornil Lewandovski.

Oficiální návrh zatím není na stole

I když je zavedení přímých evropských daní zatím jen ve stadiu úvah a oficiální návrh komise předloží nejspíš v září, už je jasné, že plány eurokomisaře pro rozpočet mají množství odpůrců. Jako první se ozvala Británie. „Vláda odmítá přímé daně do unijního rozpočtu. Zdanění je věcí členských států,“ prohlásil britský ministr financí George Osborne.

Předběžné ne zaznělo už také z Berlína a Paříže, tedy od států, které mají v unii největší slovo, a kladně se k Lewandovského návrhu nestaví ani český ministr financí Kalousek. Přímou daň do bruselské kasy považuje za nevratný krok k federalizaci Evropské unie, což považuje za nepřípustné. Proti komisi mluví i to, že od pozdního středověku je výběr daní klíčovým atributem států. Unijní země na tomto poli jen těžko připustí bruselskou konkurenci.

V očích občanů Evropské unie by Lewandovskému ale mohlo nahrát to, že uvažuje o zdanění spekulativních transakcí. Právě spekulanty totiž většina Evropanů považuje za viníky finanční krize, která více či méně nabourala hospodářství všech evropských zemí.

I když se zdá, že unie tahá za kratší provaz, alespoň minimální podporu mezi členskými zeměmi má zřejmě pro svůj návrh zajištěnou. Jinak by s iniciativou na zavedení přímých evropských daní nikdy nepřišla. Debata o novém sedmiletém rozpočtu EU, který musí být hotový do roku 2013, tak nejspíš bude velmi bouřlivá.

Evropská komisař pro rozpočet Janusz Lewandovski
Evropská komisař pro rozpočet Janusz Lewandovski
Více fotek
  • Evropská komisař pro rozpočet Janusz Lewandovski autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1879/187850.jpg
  • Miroslav Kalousek autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/19/1827/182670.jpg