Boeing otevře nový závod v Illinois, kde zuří vysoká nezaměstnanost

New York - Boeing plánuje otevřít ve Spojených státech nový závod. Místem pro jeho budoucí rozvoj se má stát město Mascoutah na jihozápadě Illinois, kde stojí na letišti MidAmerica budova o rozloze zhruba 17 tisíc metrů čtverečních. Ta pojme 75 zaměstnanců, a stane se tak prvním výrobním centrem v tomto státě. Otevřít se má koncem letošního nebo počátkem příštího roku.

Přestože je Illinois jedním z nejlidnatějších amerických států, co se týče míry nezaměstnanosti, nachází se na opačném konci žebříčku. V červenci zde bylo bez práce přes 10 procent lidí. Podle amerického senátora Dicka Durbina se počítá každé pracovní místo, a Boeing jich přinese hned 75.

Jerry Costello, kongresman za stát Illinois

„Když tady Boeing otevře výrobní závod, znamená to zaměstnanost. Nejen pro dnešek, ale i do budoucna čekáme pracovní příležitosti i pro další lidi.“

Nový závod vidí jako přínosný byznys samozřejmě i samotný Boeing. „Vnímáme to jako podnik, který bude důležitý pro celou společnost. Budou se tam vyrábět součástky pro vrtulníky z celé naší produktové řady,“ vysvětlil Dennis Muilenburg, viceprezident divize Boeing Integrated Defense Systems.

Boeing vyrábí dopravní i vojenské stroje, včetně vrtulníků. Do jeho repertoáru patří také pověstný bojový vrtulník AH-64 Apač nebo dvouvrtulový transport CH-47 Chinook.

„Je to velká věc. Kamkoli Boeing jde, další firmy jdou za ním - Boeing je magnet na další byznys. A teď je tady. A ne jenom na krátkou dobu, ale napořád,“ neskrývá své nadšení kongresman za Illinois Jerry Costello.

Letiště MidAmerica spolupracuje s malými leteckými společnostmi, zatím ale jen krátkodobě a neustále se střídají. Kritici však tuto strategii vnímají jako plýtvání peněz daňových poplatníků.

Americký vrtulník Apache
Americký vrtulník Apache