Frýdlantsko vymyslelo, jak ušetřit na opravách po povodních 850 milionů

Frýdlant (Liberecko) – Blesková povodeň jen na Frýdlantsku napáchala škody za zhruba 5,7 miliardy korun a obce nyní pracují na jejich odstraňování. Frýdlantsko však našlo způsob, jak na obnově ušetřit. Byl totiž vytvořen integrovaný plán obnovy Frýdlantska po povodních nesoucí název Mosty Frýdlantsko. Projekt počítá s tím, že opravy spojí s již dříve plánovanými novými projekty. Mělo by se tak ušetřit minimálně 850 milionů korun, tvrdí hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Existuje však místo pro další úspory až do výše 800 milionů

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer

„Půjde nejen o kombinaci dostupných zdrojů financování, ale i jejich efektivní využívání v praxi. Bude tak možné propojit jednotlivé nutné opravy s novými investicemi.“

Povodeň ze 7. srpna zasáhla v regionu celé povodí řeky Smědé a Olešky. Velká voda také poškodila části toku Řasnice. „V minulých pěti letech bylo v regionu připraveno několik desítek projektů. Když je propojíme s nutnými opravami, tak se nám povede ušetřit nemalé peníze,“ řekl starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Na koordinaci projektu se již podílejí kromě Libereckého kraje a Mikroregionu Frýdlantsko i Lesy ČR, Povodí Labe, Ředitelství silnic a dálnic ČR, RWE GasNet nebo Frýdlantská vodárenská společnost.

Specialisté věří, že dalších 400 až 800 milionů korun lze uspořit koncepčním plánováním, které musí nahradit současné akutní, avšak nepříliš koordinované práce. S plánem byl seznámen také předseda vlády Petr Nečas. Vláda by o něm měla jednat ve středu.

Frýdlantská města a obce jsou na tom nejhůře

Blesková povodeň nejcitelněji zasáhla města a obce v regionu. Jejich škody dosáhly až ke třem miliardám korun. Krajská správa silnic hlásí škody za více než 1,1 miliardy korun, Povodí Labe vyčíslilo ztráty na téměř 850 milionů korun. „Koryta vypadají po záplavách hrozně. Já jsem se byl bezprostředně po povodni v roce 1997 podívat v Troubkách, ale musím říct, že současné Heřmanice dopadly hůř. Tam není poznat, kde je koryto říčky a kde bývala nějaká cesta,“ podotkl ředitel Povodí Labe v Jablonci nad Nisou Jaroslav Jaroušek. Lesy ČR utrpěly škody za 153 milionů korun a Frýdlantská vodohospodářská společnost za 100 milionů korun. Půl miliardy se počítá ještě na další a dosud nezjištěné škody.

Poškozená trať
Poškozená trať