V USA zkrachovalo dalších osm bank, včetně ShoreBank

Washington/Chicago - Americké regulační úřady zavřely dalších osm bank, mezi nimi jednu významnou. Proti jiným týdnům, kdy zkrachovaly jen menší banky, na sebe tentokrát poutá značnou pozornost finanční ústav ShoreBank z Chicaga. Ten se sice potýkal s problémy, od velkých bank z Wall Street měl ale slíbenou podporu. Jenže té se nakonec nedočkal a regulační úřady nechtěly agónii banky prodlužovat. Banku tedy převzal Federální úřad pro pojištění vkladů (FDIC), který ji předá nově založené instituci. Krach ShoreBank je po několika měsících největším pádem banky v USA.

Od začátku roku už ve Spojených státech zkrachovalo 118 finančních ústavů, převážně kvůli dopadům krize. V letošním roce malé americké banky padají rychleji než před rokem, úřady ale očekávají, že počet bankrotů bude vrcholit v tomto čtvrtletí, a pak se začne snižovat.

ShoreBank byla založena v roce 1973 a na konci června měla aktiva za 2,16 miliardy dolarů, tedy asi 42,1 miliardy Kč, a vklady za 1,54 miliardy dolarů, zhruba 30 miliard Kč. Kvůli této bance byla založena nová finanční společnost s názvem Urban Partnership Bank (UPB). Za ní stojí několik velkých bank z Wall Street a soukromá nadace. UPB od ShoreBank převezme veškeré vklady a většinu jejích aktiv.

ShoreBank je soukromou institucí, která se významně angažovala ve charitě, filantropii a dalších sociálních aktivitách. Konzultační součást ShoreBank International Ltd poskytovala úvěry podnikatelům a hypotéky vlastníkům nemovitostí v Africe, Asii a východní Evropě.

ShoreBank nedosáhla na státní pomoc

Ústavu v posledních měsících slíbily několikamilionovou pomoc investiční banky, jako je Goldman Sachs, Citigroup, JPMorgan a Bank of America, a rovněž konglomerát General Electric. ShoreBank ale nedosáhla na státní pomoc z programu TARP, což byl předpoklad k tomu, aby dostala slíbenou pomoc od velkých bank.

Vedle ShoreBank musela skončit i banka Los Padres Bank z Kalifornie. Další bankou v řadě, která tento víkend skončila, je Pacific State Bank. Tu nyní získá ústav Rabobank. Dále končí Butte Community Bank z Kalifornie, Sonoma Valley také z Kalifornie, Community National Bank z Floridy, Independent National Bank z také Floridy, a nakonec Imperial Savings & Loan Association.