Delphi Packard uzavře českolipský závod, propustí 1400 lidí

Česká Lípa - Kvůli nedostatku zakázek ukončí českolipský výrobce kabelových svazků pro automobily Delphi Packard výrobu. Ta bude zastavena do května příštího roku a přesunuta bude zejména do Rumunska. Vlna propouštění postihuje podnik již delší dobu, nyní v něm zůstává zhruba 1400 lidí. Ladislav Bělohlav z odborového svazu KOVO varuje, že firma nabízí zaměstnancům výrazně nižší odstupné, než by chtěli.

„Podnik nabízí 1,5 násobek až 4,5 násobek průměrného platu nad zákonný rámec. Naše představa je desetinásobek až čtyřiadvacetinásobek, podle toho, jak dlouho tu ten člověk pracoval,“ uvedl Bělohlav. Na parkovišti před závodem dnes za vyšší odstupné demonstrovalo několik stovek lidí. Podle jejich reakcí je zřejmé, že pokud nedojde k dohodě, hrozí podniku stávky. „Firma chtěla, aby přednostně šli do firmy rodinní příslušníci, a teď celé rodiny přijdou o práci,“ zdůraznil Bělohlav.

V českolipském podniku pracovalo ještě v roce 2007 zhruba 3400 lidí. Ovšem firma začala postupně v několika vlnách propouštět a o stěhování výroby se mluvilo již delší dobu. Na začátku letošního roku měla firma 1700 zaměstnanců a dále propouštěla. Na konci roku mělo v továrně podle původních předpokladů zůstat kolem 1000 pracovníků. Delphi Packard se ale nakonec rozhodla továrnu zcela zavřít. „Nekonkurenční nákladová struktura tohoto závodu nám neumožňuje získávat nové zakázky,“ vysvětlila mluvčí divize Dephi pro východní Evropu Monika Babicz.

Video Ekonomika ČT24: Výrobce autodílů končí
video

Ekonomika ČT24: Výrobce autodílů končí

Ladislav Bělohlav, odborový svaz KOVO

„Dnes jsme to dostali od vedení firmy oficiálně potvrzeno. Podle mých informací se výroba stěhuje do Rumunska a částečně do Polska, kde je levnější pracovní síla. Sice tím pak trpí kvalita, ale peníze jsou peníze.“

Podle starostky České Lípy Hany Moudré (ODS) si firma za nedostatek zakázek může sama. „Měli více usilovat o zakázky. Určitě to není o tom, že by jejich produkty nebyly realizovatelné tady v České republice,“ řekla ČT24.

Další propouštění znamená pro Českolipsko špatnou zprávu. Region se ještě nevypořádal s dopady loňského krachu novoborské sklárny Crystalex, který připravil o práci na 1300 lidí. Českolipsko je v Libereckém kraji okresem s nejvyšší nezaměstnaností, i když se ji v posledních měsících daří výrazně snižovat. Na konci června tam bylo bez práce více než 6000 lidí. Míra nezaměstnanosti zde dosahuje téměř 12 procent a na jedno pracovní místo připadá 11 uchazečů.

„Zpráva je pro Českolipsko hrůzostrašná, přestože se v poslední době situace na trhu práce v regionu lepší. Pokud zavírá provoz jeden z největších zaměstnavatelů, tak je to vždy velká rána,“ uvedla mluvčí úřadu práce v České Lípě Marcela Ottová. „Není to samozřejmě jenom práce pro odbory a pro municipality, protože těm zůstanou nezaměstnaní na krku,“ dodal místopředseda odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.

Část nezaměstnaných z Delphi může pojmout výrobce autosedaček Johnson

Zaměstnance naštěstí na Českolipsku shání například výrobce autosedaček Johnson Controls, který má závody v České Lípě a Stráži pod Ralskem. „Celkem jde asi o 300 míst, zájem je například o šičky. Věřím, že právě tyto pozice by se lidmi z Delphi Packard mohly obsadit,“ dodala Ottová z úřadu práce.

Delphi Packard Electric Česká republika vznikla v roce 1993 a je součástí světové skupiny dodávající automobilové systémy a komponenty Delphi Automotive Systems se sídlem v USA. Patří k největším zaměstnavatelům na Českolipsku. V roce 2007 podle výroční zprávy uskutečnila zakázky za 5,22 miliardy korun. Hospodaření skončilo ziskem přes 260 milionů korun. Postupně ale začaly tržby i stavy zaměstnanců klesat. V roce 2008 už podnik zaměstnával jen 3000 lidí, tržby klesly o čtvrtinu na 3,93 miliardy korun a hospodaření skončilo stomilionovým ziskem.