Pád Velké Británie do recese není nereálný

Londýn – Velké Británii hrozí opětovný propad do recese. Proto je možné, že její ekonomika letos a v příštím roce neporoste tak rychle, jak se dosud očekávalo. S touto informací přišel člen bankovní rady britské centrální banky Martin Weale, jehož cituje list The Times. Hlavním rizikem zůstává další růst nezaměstnanosti a pokles cen nemovitostí. Nelze však podle něj vyloučit ani další bankovní krizi.

Kvůli Wealovým výrokům oslabovala libra v Asii

„Myslím, že by bylo pošetilé říkat, že žádné takové riziko neexistuje,“ řekl Weale, který je služebně nejmladším členem rady centrální banky. Podle obchodníků na devizových trzích jeho slova přispěla k tomu, že kurz britské libry během nočního obchodování v Asii oslaboval. Za celý den měna vůči dolaru odepsala asi 0,3 procenta.

Člen bankovní rady britské centrální banky Martin Weale

„Může to být krize státních dluhů nebo nová krize likvidity v soukromém sektoru.“

„Lekce nejen z poslední krize, ale i z těch dřívějších, spočívá v tom, že máte období klidu, které pak střídají další bubliny.“

Weale se ale zmínil i o přísné fiskální politice, která snižuje poptávku. Podle jeho názoru však nejde o hlavní spouštěč recese. „Dalším faktorem je to, že spotřebitelská poptávka může být mnohem slabší, než jsme byli zvyklí. Existuje také riziko, že úspory spotřebitelů budou mnohem vyšší, než se očekávalo. Rizikem je pak i to, že se investice budou proti původním předpokladům zvyšovat méně,“ upozornil Weale. Otázkou je, zda se dostatečně zvýší exportní aktivita.

Londýn
Londýn