Ve Stříbře opravují muzeum za norské peníze

Stříbro – V souvislosti s evropskými dotacemi se nejčastěji mluví o penězích ze strukturálních fondů Evropské unie. Řadu rozličných projektů v Česku ale pomáhají financovat taky méně známé Norské fondy. Mají přitom velký potenciál. Od roku 2004 českým žadatelům nabízejí v součtu tři miliardy korun. Úspěšné bylo například Muzeum ve Stříbře, které se teď za dotace rozsáhle rekonstruuje.

Ředitel stříbrského městského muzea Pavel Plánka tvrdí, že dvanáctimilionová dotace z Norských fondů přišla za pět minut dvanáct. Muzeum teď díky penězům prochází místo krizí naopak největšími změnami ve své historii. „Líbí se mi, že Norové si svoji investici hlídají poměrně razantně. Jezdí sem na tzv. kontrolní dny, řádově cca po několika měsících a kontrolují si stav harmonogramu probíhajících prací,“ popisuje ředitel muzea průběh rekonstrukce.

Dnes má muzeum ve Stříbře díky staré hornické tradici expozice zaměřené na minerály, hornictví ale vystavuje také zbraně, užité umění a přírodovědu. Po dokončení projektu budou k vidění další nové věci. Nejde přitom jen o nové expozice, které umožní muzejníkům vytáhnout na světlo skvosty, které zatím ležely v depozitářích. Celý komplex začne žít. Podle ředitele muzea už skončila doba, kdy lidem stačila jen prostá prohlídka muzea. Lidé mají málo času a velké nároky. Jsou zahlceni reklamou a informace třídí. I muzeum se tomu musí přizpůsobit. V budoucnu tak chce návštěvníky lákat hlavně na nejrůznější doprovodné akce.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

„Druhoplánovými akcemi, jakou jsou komorní koncerty, zajímavé výstavy nebo divadla, bychom sem rádi dostali lidi, kteří při příchodu na podobnou akci uvědomí, že ten dům je tak krásný, že je napadne, že by si prošli i místní sbírky,“ popisuje Pavel Plánka své plány se stříbrským muzeem. Věří přitom, že při žádosti o dotaci k tomu ti, co o ní rozhodují, přihlédli.