Stát pošle 660 milionů na opravu zaplavených silnic a železnic

Praha – Vláda dnes navýšila letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury o 665 milionů korun, peníze poputují na opravy povodněmi poničených silnic a kolejí v majetku státu v Libereckém a Ústeckém kraji. Zároveň stát umožní zemědělcům ze zatopených oblastí odklad splátek nájmu z pronajaté státní půdy a splátky od státu koupených pozemků až o jeden rok.

Peníze na opravu komunikací vláda uvolní z rozpočtové rezervy. Větší část škod přitom hlásí správa železnic, na kterou připadá z celkové sumy téměř 500 milionů. Zbytek peněz využije Ředitelství silnic a dálnic na opravy rychlostních komunikací a silnic první třídy.

Dnes uvolněná částka se netýká komunikací v majetku krajů, tedy silnic druhé a třetí třídy, na kterých voda v obou krajích způsobila souhrnné škody téměř 2,6 miliardy korun. Podle premiéra Petra Nečase bude tento problém řešit komplexní materiál ministerstva pro místní rozvoj.

Vláda dnes také rozhodla, že pozemkový fond uhradí náklady na odstranění naplavenin na pozemcích ve vlastnictví státu, které jsou kvůli povodním výrazně poškozeny. Lidem a obcím zasaženým povodněmi umožní fond směnu či nákup státní půdy za zvýhodněných podmínek.

„Chci, aby lidé dostali pozemky ve vyšších polohách nad řekou náhradou za ty své v záplavových zónách,“ uvedl ministr Ivan Fuksa. „Pozemkový fond umožní obcím i fyzickým osobám směnit či koupit pozemky za účelem nové výstavby ve výše položených částech obce za cenu zemědělské půdy, a tím přispěje k obnově zničených regionů,“ dodal. Fond prý již začal aktualizovat databázi půdy.