Poště se nezdají i smlouvy s Českou pojišťovnou a Sazkou

Praha – Česká pošta shání peníze. Hledat je chce u stávajících obchodních partnerů. Ministr vnitra Radek John (VV) včera v rozhovoru pro Českou televizi upozornil, že zvláště nevýhodná je smlouva s ČSOB, na které pošta tratí až miliardu korun. Prověřit ale chce státní doručovatel i další smlouvy, třeba i tu se Sazkou nebo s Českou pojišťovnou. Firmy ale zatím nikdo k jednání nevyzval.

Pošta chce revidovat smlouvy s:

  • Českou pojišťovnou
  • Českomoravskou stavební spořitelnou
  • ČSOB
  • Home Kreditem
  • Sazkou
  • Western Union

Smluvní partnery postup pošty zaskočil. „Smluvní vztah mezi Českou pojišťovnou a Českou poštou je založený na běžné komerční smlouvě, která je z našeho pohledu oboustranně výhodná,“ tvrdí ředitel komunikace České pojišťovny Richard Kapsa. „Česká pošta je naším obchodním partnerem přes půl století, jednáme spolu pravidelně a stejně tomu bude i v budoucnosti,“ uvedl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund. Pošta se ke svému postupu vyjadřovat nechce. „Další kroky nebudeme komentovat,“ prohlásil mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Video Reportáž Jana Hreňa
video

Reportáž Jana Hreňa

Ve vztahu Pošta ČSOB hrozí žaloba

Extrémně nevýhodná je podle Johna především smlouva pošty s ČSOB, která na více než 3 tisících poboček úřadu provozuje Poštovní spořitelnu. Smlouva byla podepsána bez výběrového řízení a za byznysem zůstaly dodnes nevysvětlené stamilionové provize. Pokud se obě strany nedomluví na nové úpravě svých vztahů, hrozí ministr John žalobou.

Kauzou se už ale zabývala policie i advokátní komora. Provizi 119 milionů za právní služby inkasovala kancelář advokáta Miroslava Jansty. Tady ale komora žádné pochybení neshledala. Za poradenské služby si pak společnost CA IB řekla o 240 milionů. Jejich stopy ovšem končí u holandské společnosti bez vlastní kanceláře založené firmou se sídlem v Karibiku.

ČSOB
ČSOB