Portál Bezpečnýinternet.cz upozorňuje na rizika na webu

Praha – Internet a převážně sociální sítě už nejsou bezpečné. Podle odborníků je nutné zvýšit prevenci a vzdělávání, aby se zastavil růst případů kyberšikany, vydírání nebo krádeží osobních dat. I proto vznikl projekt Bezpečný internet, za nímž stojí společnost Microsoft, největší tuzemský vyhledávač Seznam.cz a Česká spořitelna.

„Loni jsme měli osmdesát žádostí od policie měsíčně na sledování schránek, letos už je to přes dvě stě,“ popisuje nepříznivou situaci na českém internetu ředitel Seznamu Pavel Zima.

Češi přitom v povědomí o hrozbách na internetu patří až na samotný chvost Evropy. I proto vznikl projekt Bezpečný internet, který platí velké tuzemské firmy. Prevence je totiž podle nich jedinou cestou ke zlepšení situace. Webová stránka má vzdělávat a radit s riziky fungování na webu.

Ta číhají třeba na sociálních sítích. Podle průzkumu si skoro polovina evropských teenagerů myslí, že zveřejnění všech osobních údajů na Facebooku je úplně normální. Problémy jsou ale i jinde na webu. Banky děsí hackeři, kteří bežně pomocí takzvaného phishingu kradou přístupová hesla do internetového bankovnictví. A to v případě České spořitelny znamená ohrožení víc než jednoho milionu klientů. „Velký phishingový útok jsme zaznamenali před dvěma lety. Od té doby je relativní klid, ale to neznamená, že další nemůže přijít zrovna zítra,“ upozorňuje generální ředitel České spořitelny Gernot Mittendorfer.

Další rizika sleduje i ministerstvo vnitra. To vidí velkou hrozbu především v takzvaných botnetech, což jsou sítě zavirovaných počítačů. „Botnety se používají pro vytvoření dalších hrozeb. Jsou do nich zapojeny počítače, jejichž uživatelé o tom nemají ani tušení,“ popisuje ředitel odboru kybernetické bezpečnosti ministerstva Aleš Špidla.

Počítačová kriminalita je dnes přitom velký byznys. Bezpečnostní experti tvrdí, že už jde o organizovanou scénu, v níž se točí dokonce víc peněz než v prodeji drog.