Místo povodňové stokoruny navrhnou VV malou progresi

Praha – Do sporu mezi občanskými demokraty a TOP 09 o povodňovou daň se vloží i třetí koaliční strana. Podle deníku právo chtějí Věci veřejné přijít s kompromisním návrhem. Místo jednotné stokorunové sazby pro všechny zaměstnance by podle představ VV měli lidé odvádět zvláštní daň podle výše svých příjmů, a to ve výši 50, 100 nebo 150 korun.

„Věci veřejné chtějí představit návrh, který by zohlednil výši příjmů jednotlivých daňových poplatníků. Na poradě stranických ministrů padl návrh, že by to například mohlo být odstupňováno sazbou od 50 do 150 korun,“ řekl deníku zdroj, který si nepřál být jmenován.

Poslanec Viktor Paggio (VV) listu potvrdil, že se ve straně o kompromisním návrhu hovoří. Podle něj se jednotná stokorunová sazba nelíbí ani jeho spolustraníkům. „Není správné dávat plošnou daň na hlavu a myslím si, že tento názor sdílejí i moji kolegové,“ řekl Právu Paggio.

Ministerstvo financí předkládá plán na získání peněz na budoucí protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách snížením slev u daně z příjmu fyzických osob v návrhu zákona o dani z příjmu. Plán je obsažen i v návrhu rozpočtu na příští rok.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) tak chce od roku 2011 snížit dvě slevy u daně z příjmů fyzických osob, čímž má získat státní rozpočet více než pět miliard korun. Daňové zvýhodnění na vyživované dítě by kleslo o 240 korun ročně, o stokorunu měsíčně chce Kalousek snížit také základní slevu na každého poplatníka. Vybrané peníze by směřovaly do zvláštní položky v rozpočtu, ze které by byly hrazeny náklady na protipovodňová opatření a na odstraňování škod po záplavách.

Premiér Petr Nečas (ODS) v neděli řekl, že o návrhu se bude diskutovat a že k němu má řadu výhrad. Poukázal přitom na předvolební slib nezvyšovat přímé daně. Kalousek to označil za naprosto nepřijatelnou koaliční praxi a porušení dohody.

Miroslav Kalousek
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal