Spor o povodňovou daň asi ukončí kompromis, Nečas se omlouvá

Praha - Spor premiéra Nečase a ministra financí Kalouska o povodňovou daň možná skončí kompromisem. Podle Hospodářských novin je totiž Nečas ochotný se stokorunovou daní souhlasit v případě, že se bude platit jen jeden rok. Kabinet chce výběrem daně získat až 4,5 miliardy korun a peníze dát na obnovu povodněmi zničených oblastí.

Ministr a premiér už se dohadují týden. Jablkem sváru je návrh na snížení slevy na dani z příjmu fyzických osob o sto korun. Kalousek tvrdí, že premiér s daní na koaliční schůzce začátkem srpna souhlasil. To potvrdil i předseda Věcí veřejných Radek John. Minulou neděli ale nastal zvrat a Nečas se postavil proti dani. Teď se hájí se slovy, že na koaliční schůzi mluvil pouze o možnosti, kterou je ještě nutné prodiskutovat.

Premiér Petr Nečas o povodňové dani pro HN

„Miroslav Kalousek stál 75 centimetrů ode mě na tiskové konferenci, kde jsem asi čtyřikrát řekl, že teprve otevíráme diskusi, že pokud dospějeme k nějakým závěrům, tak jednou z možností je, že to budeme dělat tímhle způsobem.“

„Dovedu si to představit. S hlubokou a pokornou omluvou veřejnosti.“

Video Konec sporu o povodňovou daň
video

Konec sporu o povodňovou daň

Důvodem obratu je prohlášení občanských demokratů před volbami, že se nebudou zvyšovat přímé daně. Teď ale musí premiér ustupovat. Ke zdi ho tlačí také čas. Povodňová daň už se totiž z návrhu rozpočtu nestihne vyjmout.

Vztahy Nečase a Kalouska nejsou idylkou

Premiér Petr Nečas pro HN

„I Miroslav Kalousek si musí zvyknout, že má jiného premiéra, než na kterého byl zvyklý, a na kterého se třeba mohl těšit.“

Spor tak ukázal, že vztahy mezi premiérem a ministrem financí nejsou zcela idylické. Nečas v rozhovoru pro HN prohlásil, že si příště pro jistotu bude dělat z jednání zápisky. „Východiskem může být z takových jednání jednoduchý zápis, který bude parafován účastníky,“ uvedl v rozhovoru pro HN. Kalousek se zase už dříve nechal slyšet, že ho s premiérem nepojí „lidská chemie“ tak, jako to bylo v případě bývalého premiéra Mirka Topolánka.