Světoví bankéři dnes budou jednat o vyhlídkách globální ekonomiky

Jackson Hole – Do amerického horského letoviska Jackson Hole se dnes sjedou představitelé předních centrálních bank světa. Chtějí jednat o vyhlídkách globální ekonomiky. Na každoroční schůzce, kterou pořádá Federální rezervní banka z Kansas City, se bude patrně hovořit o další podpoře hospodářství a zřejmě také o zpevňování japonské měny.

Na setkání dnes také promluví guvernér americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke, který nejspíš připomene, že jsou vyhlídky americké ekonomiky značně nejisté. Je ale málo pravděpodobné, že by se jasněji vyjádřil k otázce dalšího tištění peněz. Spojené státy mají základní úroky prakticky na nule a další podpora ekonomiky by musela spočívat v dalších odkupech dluhopisů. K tomu podle části analytiků Fed asi přistoupí.

Japonsko trápí silný jen, USA ani Evropa mu ale nepomohou

Video Světoví bankéři dnes budou jednat o vyhlídkách globální ekonomiky
video

Světoví bankéři dnes budou jednat o vyhlídkách globální ekonomiky

Šéf Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet do USA naopak přijede se starostmi s dvourychlostním oživením v eurozóně, které komplikují členské země na periferii hospodářského seskupení. Guvernér japonské centrální banky Masaaki Širakawa se zase potýká s posilováním japonského jenu. Měna vůči dolaru zpevňuje už dlouho, centrální banka ale začala být nervózní až ve chvíli, kdy se kurz dostal na nejvyšší úroveň za posledních 15 let. V úterý dolar spadl až na 83,58 jenu, kde byl naposledy v roce 1995.

Finanční trhy spekulovaly, že kvůli zastavení růstu kurzu jenu japonská centrální banka uspořádá v nadcházejících dnech mimořádné zasedání. Její guvernér Širakawa ale nakonec potvrdil účast na konferenci ve Spojených státech, takže banka zasedat nemůže. Vzhledem k tomu, že Evropu i Spojené státy trápí vlastní starosti, jejich centrální banky nejspíš nevyslyší požadavek Tokia a nepřistoupí na koordinovaný zásah za snížení kurzu jenu. Tokio tak zřejmě bude muset sáhnout k jednostranné intervenci.

Současné Tokio
Zdroj: ČT24
Autor: Michal Petrov