Řidiči, radujte se! Benzin stále padá

Praha – Ceny pohonných hmot v tuzemsku opět v průběhu minulého týdne klesaly. Na průměrných 31,72 koruny za litr byl k dostání nejprodávanější benzin Natural 95. O týden dříve stál o 12 haléřů více. Motorová nafta zlevnila o devět haléřů na průměrných 30,77 koruny za litr. Cena bezolovnatého benzinu Special 91 s přísadou se snížila o osm haléřů na 31,56 koruny za litr a zlevňoval i plyn LPG, a to na 14,45 koruny za litr. Informace poskytl Český statistický úřad.

Za zlevňováním v uplynulém týdnu podle analytika společnosti Colosseum Petra Čermáka stojí pokles cen ropy a mírné snížení distribučních marží. „Od začátku prázdnin jsou nyní benzin i nafta shodně levnější o zhruba 80 haléřů na litr. Zlevnění tak museli zaregistrovat všichni pravidelní řidiči,“ dodal analytik Jan Šimek ze společnosti Broker Consulting.

Štěpán Pírko, analytik společnosti Colosseum

„Ten vývoj je pro motoristy příznivý, i když se nejedná o žádné dramatické propady. Klesají klíčové suroviny, padá z osmdesáti a blíží se postupně k 70 dolarům. Je to způsobeno tím, že se trochu mění předpoklady o ekonomickém růstu v klíčových ekonomikách, které spotřebovávají ropu, a to znamená Spojené státy, kde je oživení trochu pomalejší, než se čekalo, stejně tak v Číně, která je také největším spotřebitelem ropy na světě.“