USA schválily fúzi Continental a UAL, vzniknou největší aerolinie

New York - Ministerstvo dopravy USA schválilo převzetí aerolinek Continental Airlines leteckou společností UAL, mateřskou firmou aerolinií United Airlines. Odstranilo tak poslední regulační překážku ve spojení v hodnotě 3,17 miliardy USD (zhruba 61,7 miliardy Kč), kterým vznikne největší letecká společnost na světě.

Rozhodnutí ministerstva přišlo necelé dvě hodiny poté, co aerolinie oznámily, že přenechají nízkonákladové společnosti Southwest přes 36 slotů, tedy časů pro odlet nebo přistání na letišti, v Newark Liberty International Airport v New Jersey. Ministerstvo uvedlo, že přesun slotů na Southwest, které zatím žádné lety z letiště neprovozují, vyřešilo hlavní obavy z porušení konkurence, a nemá tak proti spojení námitek.

UAL a Continental oznámily plány na spojení v květnu. Evropská komise schválila spojení minulý měsíc. O dohodě ještě budou hlasovat 17. září akcionáři Continental a UAL, aerolinky by rády dokončily spojení do 1. října.

Světovou jedničkou je nyní Delta Air Lines

Nová společnost s ročními tržbami přes 29 miliard dolarů bude sídlit v Chicagu. Řídit ji bude šéf Continental Airlines Jeff Smisek. Létat bude do zhruba 370 destinací. United jsou nyní třetím největším přepravcem v USA podle objemu přepravy. Continental Airlines jsou čtvrté největší americké aerolinie.

Světovou jedničkou je nyní americká společnost Delta Air Lines, která svoji pozici získala v roce 2008 spojením s konkurenční firmou Northwest Airlines. Spojování leteckých společností je v poslední době velmi časté. Hospodaření aerolinií těžce poškodila globální ekonomická recese, letecké přepravce trápí i nestabilní ceny pohonných hmot, konkurence nízkonákladových firem a vysoká kapacita na trhu. Spojením se snaží co nejvíce snížit své náklady.

Letadlo Delta Air Lines
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24