Nečas: Propouštění zasáhne pět až osm procent státních zaměstnanců

Praha - Propouštění kvůli úsporám se podle premiéra Petra Nečase v příštím roce dotkne kolem pěti až osmi procent zaměstnanců veřejného sektoru, kteří jsou placeni ze státního rozpočtu. Předseda vlády by chtěl, aby v první řadě zasáhlo vedoucí pracovníky. Bude pak hlavně na manažerských schopnostech ministrů a jejich týmů, aby si udrželi kvalitní lidi. Uvedl to dnes v diskusním pořadu Partie televize Prima.

Při plánovaných desetiprocentních úsporách lze podle premiéra zaujmout dva krajní postoje: buď plošně všem úředníkům snížit plat o deset procent, nebo o deset procent snížit jejich početní stavy a u zbývajících zaměstnanců zachovat původní platovou úroveň: „Myslím si, že v drtivé většině resortů to bude mix těchto opatření. Ale… bude založen spíše na větším propouštění.“ Dodal, že konkrétní kroky budou záležet na rozhodnutí jednotlivých ministrů. „Řekl bych, že to bude pět až osm procent celkově v počtech osob, které jsou placeny ze státního rozpočtu,“ odpověděl na dotaz, kolik lidí toto propouštění postihne.

Desetiprocentní škrty označil z hlediska státního rozpočtu za přiměřené a správné. Odmítl zároveň názor odborů, že by snížení platů úředníků či jejich propouštění destabilizovalo státní správu. Podle jeho slov bude na manažerských schopnostech ministrů a jejich týmů, aby si udrželi kvalitní lidi: „Když si vezmeme výdaje na platy a odvody na sociální a zdravotní pojištění (státních zaměstnanců), tak ve státním rozpočtu to představuje 180 miliard korun.“ Při obhajobě škrtů v platech premiér také upozornil, že loni se snižovaly mzdy v podnikatelském sektoru a opatření postihla statisíce lidí: „I veřejný sektor musí dýchat s ekonomikou.“

Nečas: I stát je jakási „firma“ a veřejný sektor není izolovaný ostrov

„Ve chvíli, kdy spíše omezíte počet vedoucích pracovníků, kteří mají zpravidla výrazně vyšší platy, tak o to menší dopad je potom na ty řadové pracovníky.“

Plánované škrty mají být také tlakem na to, aby státní správa byla efektivnější. Nečas proto doporučil, aby se ministři při škrtech zaměřili spíše na snižování počtu vedoucích pracovníků než na řadové zaměstnance. „Ve chvíli, kdy spíše omezíte počet vedoucích pracovníků, kteří mají zpravidla výrazně vyšší platy, tak o to menší dopad je potom na ty řadové pracovníky,“ vysvětlil. Dodal, že když byl ministrem práce a sociálních věcí, dokázal snížit počet vedoucích pracovníků o jednu třetinu.


Vláda plánuje snížit objem mezd ve státních organizacích o desetinu, výjimkou budou platy učitelů. Kabinet sníží i celkový objem zbylých provozních výdajů o desetinu. Platy poslanců a ústavních činitelů by měly klesnout o pět procent. Návrh státního rozpočtu pro rok 2011 má v říjnu začít projednávat sněmovna. Konečné schvalování je plánováno na prosincovou schůzi. Nečas dnes řekl, že okamžitě po schválení rozpočtu bude stát před jeho vládou klíčový úkol: příprava hlubokých strukturálních reforem především na výdajové straně rozpočtu tak, aby Česká republika definitivně unikla z dluhové pasti.