Česká pošta mění ceny doručování zásilek do zahraničí, lehčí podraží

Praha - Česká pošta ode dneška mění ceny doručování zásilek do zahraničí. Vydělá na tom řádově miliony korun ročně. Lehčí zásilky podraží, naopak levnější bude posílání zásilek nad 250 gramů. Ceny mezinárodních služeb přikázal České poště upravit Český telekomunikační úřad. Důvodem je změna nákladů, které tuzemské poště účtují zahraniční poštovní operátoři.

„Finanční benefit je zanedbatelný, protože u části zásilek se cena navyšuje, u dalších snižuje. Podle našich odhadů se změny promítnou do hospodaření pošty pozitivně,“ řekl mluvčí České pošty Ivo Mravinac. Ve své podstatě se jedná o narovnání cen, které vychází ze vzájemných mezinárodních dohod světových pošt o tarifech pro příchozí a odchozí zásilky.

Zatímco známka na dopis do evropských zemí podraží ze 17 na 20, mimo Evropu pak z 18 na 21 korun. Nejvíc, o pět korun, podraží poslání zásilky do 100 gramů. Její doručení po Evropě vyjde nově na 35, mimo kontinent na 40 korun. Naopak kilogramová zásilka poslaná prioritně do zemí mimo Evropu vyjde na 230 místo současných 260 korun, o 45 korun pak zlevní poslání stejné zásilky v pomalejším ekonomickém režimu.

Video Reportáž Františka Kramarze
video

Reportáž Františka Kramarze