Budoucnost Sazky závisí na krátkodobých půjčkách, varuje auditor

Praha - Auditor varuje Sazku před dluhy. Pokud se společnost nedohodne s věřitelskými bankami na nové úvěrové smlouvě, je její budoucnost nejistá. Podmínkou nového úvěru je to, že se k němu věřitelské banky spojí do klubu, v němž ponesou stejné riziko. Domácí loterijní jednička Sazka měla letos v první půli roku uhradit úvěrujícím bankám celkem 1,65 milardy korun. Dosud ale nezaplatila.

Podmínkou nového úvěru však je, že se k němu věřitelské banky - Česká spořitelna, Raiffeisenbank, Komerční banka a Fortis - spojí do „klubu“, v němž ponesou stejné riziko. Jednání o klubovém financování se táhne už tři čtvrtě roku.

V akutních finančních problémech se přitom Sazka ocitla již loni v létě. Tehdy jí pomohla J&T Banka, která dala půlmiliardovou půjčku dceřiné společnosti Sazky, firmě Bestsport. Potíže znovu nastaly na podzim, když měla Sazka splácet další úvěry. Od té doby jedná s bankami o založení klubu.

Pavel Kořan, zástupce akcionáře Sazky, ČSTV:

„Klubové financování není dosud v podobě smluv, jednání pokračují.“


Podle informací z trhu je založení klubu stále v nedohlednu, a to i přesto, že dohoda byla počátkem léta už prakticky na stole. „Podílníci dokonce kývli i na podmínku bank, že složí své akcie Sazky do notářské úschovy,“ potvrzuje Jiří Kejval z Českého olympijského výboru, jednoho z akcionářů Sazky. Letní dohodu ale zhatil nesouhlas J&T Banky, která se bála o zajištění své pohledávky.

Průtahy v jednání znamenají pro Sazku riziko, na něž upozornila i auditorská firma BDO, která ověřovala účetní závěrku Sazky a zdůraznila nejistou pozici firmy.