Daň z finančních transakcí nebude, rozhodla Evropská komise

Brusel - Evropská komise odmítla návrh Německa na zavedení daně z finančních transakcí v celé Evropské unii. Podle eurokomisaře pro daně Algirdase Šemety by německá představa zvýšila náklady společnostem, vládám a poškodila by i dlouhodobé střadatele. Klienti bank by navíc mohli své aktivity vyvést mimo Evropskou unii. Informuje o tom dnes francouzský deník La Tribune. Evropská komise bude rovněž bránit současnou podobu politiky soudržnosti, která vyrovnává rozdíly mezi bohatými a chudými regiony v Evropské unii. Po setkání s polským prezidentem Bronislawem Komorowskim to dnes řekl předseda EK José Barroso.

„Vzhledem ke komplexnosti finančních transakcí, dopad daně z finančních transakcí a proveditelnost takové daně je v mnoha případech značně nejistá. Existuje rovněž mnoho nechtěných efektů,“ uvádí zpráva Evropské komise. Ta nicméně připouští, že daň z finanční transakce je poměrně jednoduché uvést v život a mohla by vytvářet značné sumy finančních prostředků.

Evropská komise chce také bránit současnou podobu politiky soudržnosti, která vyrovnává rozdíly mezi bohatými a chudými regiony v Evropské unii.  Mezi odpůrce případných změn politiky soudržnosti patří kromě Polska i další země visegrádské čtyřky, tedy Česko, Slovensko a Maďarsko. „Není žádných pochyb o tom, jaký bude postoj Evropské komise. Celý život jsem bojoval za to, aby mizely rozdíly mezi regiony. Je to kriticky důležité,“ uvedl Barroso.

Evropská komise má právě v září představit svůj první návrh, jak by v budoucnosti mohl vypadat unijní rozpočet v letech 2014 až 2020. Vlády jednotlivých zemí se přitom již nyní snaží ohlídat, aby budoucí dělení peněz v rámci EU pro ně bylo výhodné. Část eurokomisařů ovšem usiluje o to, aby z politiky soudržnosti unie vyčlenila Evropský sociální fond, v němž je v současnosti zhruba 75 miliard eur (téměř 1,9 bilionu korun), které putují především na vzdělávací projekty a na boj s nezaměstnaností či s diskriminací.

Určitými obavami z tohoto vývoje se dnes netajil ani Komorowski. „Budu se cítit bezpečně až bude rozpočet schválený. V současnosti ale běží všechna vyjednávání,“ uvedl s tím, že politika soudržnosti by měla i nadále snižovat rozdíly mezi jednotlivými regiony unie. Barroso upozornil, že budoucnost unijního rozpočtu není ani tak závislá na postoji Evropské komise, ale především jednotlivých členských států EU.

Pokud by se jim prostřednictvím vlastních eurokomisařů podařilo rozsekat rozpočet evropské sedmadvacítky na účelové fondy, například na fond na vzdělávání, dopravní nebo klimatický fond, doplatily by na to především takzvané nové členské státy EU včetně Česka. Ty mají největší podíl chudých regionů a v uplynulém rozpočtovém období získaly z rozpočtu také nejvíce finančních prostředků.

José Manuel Barroso
José Manuel Barroso