Německo schválilo úspory v rozpočtu na 4 roky, ušetří 80 miliard

Berlín - Německá vláda dnes schválila čtyřletý plán rozpočtových úspor v celkovém rozsahu 80 miliard eur (zhruba dva biliony korun). Návrhy zákonů o výdajových škrtech a nových daních a poplatcích včetně daně z letecké přepravy vláda předloží parlamentu později. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble sdělil, že díky dnešnímu kroku je vláda na cestě k uskutečnění svého plánu. Cílem je snížit rozpočtový deficit do roku 2013 pod tři procenta hrubého domácího produktu. Vláda oznámila úsporný plán v červnu a minulý měsíc jeho část zahrnula do návrhu rozpočtu na příští rok.

Spěšné přijetí plánu, které kritizovaly například Spojené státy, bylo reakcí na dluhovou krizi v eurozóně, která podkopala důvěru v euro. Německo chce jít příkladem ostatním evropským zemím, které mají státní finance ve špatném stavu a měly by začít s úsporami. Vláda kancléřky Angely Merkelové chce ušetřit na sociálním zabezpečení včetně snížení příspěvků v nezaměstnanosti a zrušit více než 10 000 pracovních míst ve státní správě. Počítá však ale i se zvláštním zdaněním jaderné elektřiny a vnitrostátní letecké dopravy.

Kabinet dnes o zdanění jaderných elektráren nerozhodl, pouze návrh „vzal v potaz“. Vláda by o energetické koncepci měla rozhodnout koncem září. Daň z jádra vyvolala v německé energetice i průmyslu ostré protesty. Neméně kontroverzní je i návrh daně z letecké dopravy. Schäuble uvedl, že daň by se měla pohybovat od osmi eur na letenku u letů na krátké vzdálenosti přes 25 eur na středně dlouhých linkách až po 45 eur na dlouhých letech. Nebude se týkat nákladní přepravy, ani tranzitu. Vláda doufá, že z nové daně získá ročně asi miliardu eur.