Doba není pro absolventy VŠ příznivá - práce chybí, vyplatí se studium IT

Praha - Začal nový školní rok a rovněž nová etapa pro absolventy. Po prázdninách si mnozí teprve začnou hledat práci a předpokládá se, že jich spousta zaměstnání nesežene. Ani těch s vysokoškolským vzděláním. Už dříve úřady operovaly s tím, že letos bude pravděpodobně nejvíc nezaměstnaných absolventů za posledních šest let. Největší šanci na uplatnění mají lidé s IT vzděláním, absolventi lékařských fakult, práv a ekonomie. Ti s humanitním vzděláním budou mít s hledáním práce větší potíže.

Zájem žadatelů o zaměstnání byl v letních měsících mnohem vyšší než ve stejném období minulého roku. Také firmy inzerují v letošním roce postupně stále více nabídek pracovních míst. Vyplývá to z ankety mezi internetovými portály nabízejícími pracovní místa. „Pracovní server Agentka.cz zaznamenal o letošních prázdninách rekordní zájem žadatelů o nové zaměstnání. Celkem bylo prostřednictvím tohoto portálu položeno přes 3,85 milionu dotazů na práci, ve stejném období loni to bylo 2,2 milionu dotazů,“ uvedl ředitel portálu Agentka.cz Petr Král.

„Registrování absolventů na úřadech práce ovlivňují především zákony o sociálním pojištění,“ řekl Jiří Uklein, ředitel Úřadu práce Brno-město. Absolventi vysoké školy jsou pojištěni ještě měsíc po ukončení studia. Poté se postupně registrují. „Za dnešní den se nám na úřadě registrovalo 60 absolventů středních škol, což je více než v předchozích letech,“ potvrdil Klein. Podle něj to ale není nijak dramatický nárůst.

Video Rozhovor s Jiřím Ukleinem
video

Rozhovor s Jiřím Ukleinem

Legislativa v oblasti zaměstnanosti je nastavena na nejvyšší fázi konjunktury. „Reálná situace na trhu práce je ovšem úplně jiná,“ konstatoval Uklein. Firmy nemají o absolventy bez praxe zájem – o jejich místa se již dnes ucházejí i nezaměstnaní. Úřady práce absolventům nabízejí poradenství a rekvalifikaci. „Podpora absolventů je možná do dvaceti let věku, když školu vychodí, tak jsou ale již zpravidla starší,“ řekl Klein.