Island a Faerské ostrovy loví více makrel, to se nelíbí unii ani Skotsku

Brusel - Lov makrel eskaluje napětí mezi Islandem a Evropskou unií. Spor o makrely začal poté, co Island a Faerské ostrovy mnohonásobně navýšily kvóty na lov těchto ryb. Podle některých zástupců Evropského parlamentu by se makrelová válka mohla stát jedním z nejdůležitějších témat v jednáních o přidružení Islandu k Evropské unii.

Island navýšil kvótu pro lov makrel na 130 tisíc tun. Přitom původní dohoda s Evropskou unií a Norskem jej opravňuje k výlovu pouhých dvou tisíc tun ročně. Zatímco unijní sever zuří, ekonomicky nestabilní Island se snaží na náhlé hojnosti makrel ve svých teritoriálních vodách vydělat. „Island je přímořský stát. Na lov ve svých vodách máme stejné právo jako ostatní země u moře,“ zdůraznil islandský ministr rybářství a zemědělství Jon Bjarnason.

V lovu makrel ve velkém je Island nováčkem. Hejna ryb k jeho břehům zahnaly až prudké klimatické změny, stále teplejší moře je totiž vyhání dál na sever. Celá situace se nelíbí především Skotsku. Země označila chování Islandu za nezodpovědné a pro budoucnost celého skotského rybářství velmi nebezpečné.

Ian Gatt, ředitel Skotské asociace oceánských rybářů

„Chceme jen, aby Island a Faerské ostrovy dodržovaly Úmluvu o pobřežních vodách, která stanovuje limity pro lov makrel. O lov jiných ryb nám nejde.“

Skotové navíc před dvěma týdny zablokovali jeden ze svých přístavů a snažili se tak zabránit lodi z Faerských ostrovů, aby tu vyložila několik tun makrel. Faerské ostrovy totiž navzdory mezinárodním úmluvám také navýšily kvóty - hned trojnásobně, na 85 tisíc tun makrel ročně. Na stranu Skotů se pak přidali i Norové. Ti chtějí, aby Evropská unie vyhlásila na dovoz ryb a darů moře z obou zemí embargo.


„Uděláme vše, aby se státy lovící v severovýchodních vodách dohodly. Pokud ale Island a Faerské ostrovy nezmění v dané záležitosti své plány, bude EU nucena s nimi v příštím roce ukončit výměnu rybolovných oprávnění,“ vysvětlila unijní komisařka pro rybolov a námořní záležitosti Maria Damanakiová.

Nejde přitom zdaleka o první spor o lov ve vodách severovýchodního Atlantiku. V 70. letech minulého století se přel Island s Norskem o lov tresek. Ty tehdy změnily migrační vzorec a od norských břehů zamířily právě k Islandu.

Faerské ostrovy
Faerské ostrovy