Růst maloobchodních tržeb v EU se téměř zastavil

Brusel - Meziměsíční růst maloobchodních tržeb v eurozóně i v celé Evropské unii se prakticky zastavil. V červenci v obou případech zpomalil až na 0,1 procenta z červnových 0,2 procenta v zemích platících evropskou jednotnou měnou a z 0,3 procenta v evropské sedmadvacítce. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 1,1 procenta v eurozóně a o rovné jedno procento se zvýšily v celé unii.

Za červencovým růstem tržeb obchodníků jsou hlavně útraty spotřebitelů za potraviny, nápoje a tabák. Ty v případě eurozóny vzrostly meziměsíčně o 0,3 procenta a v celé EU stouply o 0,1 procenta. Tržby v takzvaném nepotravinovém sektoru naopak v zemích platících evropskou jednotnou měnou poklesly o 0,1 procenta, v EU rostly o 0,2 procenta.

„Meziměsíční růst je o něco nižší, než jsme čekali, ale meziroční růst je pro změnu silnější. Je možné předpokládat, že celkový trend je lepší, než to původně vypadalo,“ řekla agentuře Reuters Giada Gianiová z finanční skupiny Citigroup. Podle Martina van Vlieta z ING dnes zveřejněné statistiky naznačují, že mezi tahouny hospodářského oživení se k dosavadnímu vývozu přidávají další sektory.

„V krátkodobém horizontu očekáváme, že spotřebitelské výdaje v eurozóně oživí, ale jen velmi mírným tempem. Výhled trhu práce v některých členských státech, především v Německu, se navíc zlepšil a důvěra spotřebitelů se vyvíjí správným směrem,“ doplnil Vliet.

Nejvíce se dařilo Portugalcům

Z největšího meziměsíčního nárůstu tržeb se v červenci mohli těšit maloobchodníci v Portugalsku se zvýšením o tři procenta, na Maltě s růstem o 2,9 procenta a ve Francii, kde tržby stouply o 2,2 procenta. S největším poklesem se museli potýkat v Rumunsku, kde se tržby snížily o 10,5 procenta, ve Španělsku s tříprocentním propadem a v Litvě, kde tržby klesly o 1,4 procenta.

Maloobchodní tržby v eurozóně
Maloobchodní tržby v eurozóně