Všichni milovníci vína míří na Moravu

Znojmo – Už tento víkend míří všichni milovníci vína na jih. Na Moravě totiž začíná série vinobraní. Každý si tak na vínu bude moci pochutnat ve Velkých Pavlovicích. Příští víkend se potom vinaři přesunou na Znojemské historické vinobraní, kam má podle organizátorů dorazit až 75 tisíc lidí. Letos však počasí vínu příliš nepřálo. Přesto se dá podle předsedy vinařského spolku Víno z Velkých Pavlovic Pavla Laciny kvalita vína ještě zachránit.

Dlouho trvající deště kvalitu vína ještě definitivně nezhatili

Letošní úroda vína nebude nic moc. Důvodem jsou dlouho trvající deště a tím pádem i nedostatečná ochrana hroznů. Víno tak napadly plísně a vinaři proto sklidí až o třetinu méně. Nic ale není zcela ztraceno. Vinaři prý říkají, že září rozhodne. Babí léto a sluneční paprsky by tak mohly kvalitu vína, o kterou se výrobci obávají, ještě zachránit.

Video Rozhovor s předsedou vinařského spolku Víno z Velkých Pavlovic Pavlem Lacinou
video

Rozhovor s předsedou vinařského spolku Víno z Velkých Pavlovic Pavlem Lacinou

Předseda spolku také vyvrátil všeobecné domněnky o tom, že červené víno z Moravy zkrátka trpí nižší kvalitou, a to nejen letos. Podle Laciny jde o mylnou představu. Jižní Morava sice patří k nejsevernějším místům, kde se hrozny pěstují, přesto prý mají vinaři možnost vyrobit víno, které se svou kvalitou vyrovná tomu jižnímu.