Karlovarské porcelánce se daří - má nové zákazníky i dekorace

Karlovy Vary – Výrobě porcelánu na západě Čech se opět daří. V lednu 2009 zkrachovala společnost Karlovarský porcelán, firma, která většinu závodu převzala, hospodaří nyní se ziskem. V prvním pololetí vykázala zisk 21 milionů korun, což je o šest milionu víc, než předpokládala, vyrobila přes dvě tuny nového porcelánu a práci znovu nabídla téměř sedmi stovkám lidí.

„Postupně se nám daří nabírat nové zákazníky. Nadále zůstává zhruba 22 až 25 procent pro český trh. Zbytek naší výroby zůstává pro export, v němž s přehledem vede Ruská federace,“ uvedl Michal Bíman, jednatel společnosti Thun 1794, jak zní nové jméno zkrachovalého Karlovarského porcelánu a.s. „Kladnou roli hraje v tuto chvíli kurz dolaru,“ dodává finanční ředitel Jiří Lauermann.

Noví majitelé přesunuli většinu výroby do hlavního závodu v Nové Roli. Do práce se od loňského května vrátila více než polovina z původních 1 200 zaměstnanců. Zvedly se platy, ale přibyla i práce. „Máme 691 zaměstnanců a do budoucna nepředpokládáme zásadní růst,“ upozorňuje Bíman.

Video Reportáž Marka Štětiny
video

Reportáž Marka Štětiny

Porcelánka vyrábí zboží hlavně pro domácí použití. Na jaře uvedla nové tvary i dekorace. Firma bere inspiraci i v historii. Znovu začala vyrábět kdysi oblíbený dekor modrých třešní, vhodný například na chaty a chalupy. „Lidé si o to svým způsobem řekli, je to obrovský tahák,“ podotýká vedoucí prodeje Martin Hora.

Veškeré produkty mohli vidět zákazníci na víkendových porcelánových slavnostech, jejichž tradici firma opět oživila.

Výrobky porcelánky Thun 1794
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24