Akciové trhy čeká transakce století

Brasília - V září čeká akciové trhy transakce století. Brazilská ropná společnost Petrobras nabídla k prodeji své cenné papíry v celkové hodnotě přes 64 miliard dolarů. Půjde tak o největší prodej akcií v historii. Firma svoje úmysly odhalila v pátek. Prodej akcií jí pomůže začít rozvíjet těžbu v rozsáhlé oblasti na dně mořské pánve u brazilských břehů. Právě tam totiž leží jedny z největších nalezišť ropy a zemního plynu na planetě.

Hotovost by společnosti posloužila jako základ pro ambiciózní plán. V příštích pěti letech chce Petrobras posílit výdaje až na 224 miliard dolarů. Za plánovanými investicemi stojí snaha zužitkovat obrovské zásoby ropy u pobřeží Rio de Janera.

„Plánovaný prodej akcií společnosti Petrobras se zdá v současnosti těžko uvěřitelný vzhledem k plánovanému rozsahu. Společnost totiž hodlá vydat 1,59 miliardy precedenčních akcií a 2,17 miliardy kmenových akcií,“ tvrdí analytik Capital Partners Jiří Zendulka.

Video Petrobras nabídne akcie za 64 miliard dolarů
video

Petrobras nabídne akcie za 64 miliard dolarů

analytik Capital Partners Jiří Zendulka

„Můžeme tedy na trhu očekávat poměrně zajímavou situaci v září, kdy by společnost měla uskutečnit tuto transakci. Určitě to bude největší prodej akcií nejen letos.“

Petrobras je největší ropnou společností v latinské Americe. Denně vyprodukuje na 2,5 milionu barelů ropy. „Transakce by se mohla rozšířit dokonce ještě o dalších deset miliard dolarů, tedy na 74 miliard, pokud bude poptávka,“ myslí si společnost.

Ropná plošina
Ropná plošina