Nečas neustoupil, odbory dnes dohodly organizaci demonstrace

Praha – Po včerejším neúspěšném vyjednávání s premiérem Petrem Nečasem se odbory rozhodly jednat. Na dnešní koordinační schůzce dohodly organizaci demonstrace. Ta se bude konat 21. září. Odboráři se shromáždí ve tři čtvrtě na dvanáct na pražské Letné a odtud průvod půjde na Palackého náměstí. Podle očekávání se protestu zúčastní desítky tisíc nespokojených policistů, vojáků, zdravotníků, ale třeba i stavařů.

Odbory chtějí ještě jednat, přesto budou demonstrovat

Odbory včera s Nečasem diskutovaly o změně platových tarifů, se kterou přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle předlohy by pro zaměstnance veřejné sféry platila jediná tabulka. Zrušil by se růst základní mzdy podle odpracované praxe, víc peněz by naopak lidé mohli získat na osobním ohodnocení. Odboráři chystají vlastní návrh se zachováním současného systému odměňování a s kabinetem ještě chtějí jednat.

Video Reportáž Tomáše Vlacha
video

Reportáž Tomáše Vlacha

Přitom příslušníci armády budou veřejně demonstrovat vůbec poprvé v historii. „Rádi bychom, aby měli uniformy, ale z důvodu toho, aby neporušili zákon o ustrojení, tak by bylo vhodné, aby neměli označení hodností a jména,“ vysvětlila Eduarda Měkotová, administrátorka skupiny Proti snížení platů v armádě. Vojáci nemají odbory a na jednání s ostatními odboráři je zastupuje žena jednoho z nich - právě Měkotová.

Vojáci se domlouvají na sociální síti Facebook. Základem jejich protestu je petice proti snížení platů, kterou iniciovali zhruba před půl rokem vojáci na misi v Kosovu. O platech pro vojáky má podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka ještě definitivně rozhodnout vláda.

Premiér Petr Nečas

„Zkrácení objemu platů o deset procent, to už jsme si, myslím, férově řekli, není věc k jednání. Vláda z tohoto neustoupí.“

Ve hře nejsou podle odborů jenom úspory, ale taky udržení kvalitních zaměstnanců ve veřejné správě. Zatímco podle vlády pro ně bude vyšší osobní ohodnocení motivací, odbory tvrdí, že zkušené pracovníky jednotná tabulka vyžene do soukromé sféry.

Předsedkyně odborů státní správy Alena Vondrová

„Není důvod a po včerejším jednání vůbec žádný důvod, aby lidé nevyjádřili svůj názor veřejně.“

„Demonstrace, kterou jsme svolali na 21. září 2010, začne průvodem, který vyjde z parkoviště autobusu u Letné v 11:45 hodin, kolem ministerstva vnitra, Letenskými sady, od metronomu po schodech na nábřeží Edvarda Beneše, poté kolem Úřadu vlády přes Klárov až na Palachovo náměstí, kde proběhne vlastní demonstrace,“ upřesnil šéf policejního odboru Milan Štěpánek program průvodu.