Vítěz tendru na dostavbu Temelína předá ČEZ know-how

Praha - Vítěz soutěže na výstavbu dalších bloků jaderné elektrárny v Temelíně předá společnosti ČEZ know-how. Bude to základní podmínka tendru, píše ve svém dnešním vydání deník E15. Účastníci výběrového řízení jsou s tím podle listu srozuměni. Předání know-how umožní ČEZ elektrárnu provozovat samostatně a omezí závislost firmy na dodavateli technologií. Detaily tendru má ČEZ zveřejnit do konce roku.

Na potřebu převodu znalostí ohledně technologie, která bude v Temelíně použita, upozornil vládní zmocněnec pro dostavbu Temelína Václav Bartuška. „Je to základní podmínka,“ řekl Bartuška. „Bude to specifikováno v zadávací dokumentaci,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Připustil, že požadavek transferu se může projevit na vyšší ceně za výstavbu nových jaderných bloků, v konečném důsledku se prý ale vyplatí. „Je to efektivnější než být v područí někoho dalšího,“ vysvětlil mluvčí s tím, že je nutné vyhodnotit možná rizika.

Šéf společnosti Westinghouse, která je jedním z účastníků tendru, Anders Jackson v rozhovoru pro E15 řekl, že transfer je možný. „Pokud to bude požadavek tendru, nemáme s tím žádný problém,“ prohlásil Jackson. Podle listu se tomuto požadavku přizpůsobí i další dva účastníci výběrového řízení, kterými jsou česko-ruské konsorcium Škoda JS - Atomstrojexport a francouzsko-německá Areva.

List píše, že otázkou zůstává, zda by know-how od zahraničního výrobce reaktorů mohlo být do budoucna využíváno českými společnostmi. Bartuška by to považoval za vhodnou formu podpory tuzemských firem.