Srpen přinesl pozitivní zprávu pro českou nezaměstnanost, ta klesá

Praha - Počet nezaměstnaných v České republice v srpnu proti předchozímu měsíci poklesl o desetinu procentního bodu na 8,6 procenta. Na konci minulého měsíce pracovní úřady evidovaly 501 494 uchazečů o zaměstnání, což je o 3 790 méně než v červenci. Počet nezaměstnaných vzrostl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 7 743, jak uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). V současnosti na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 13,7 uchazeče.

Podle analytika Raiffeisenbanky Pavla Mertlíka je meziměsíční pokles překvapivý a stojí za ním příznivé pohyby na trhu práce, kdy stoupl počet nově tvořených míst a přitom klesl počet nově zaregistrovaných nezaměstnaných.

Úřady práce v průběhu srpna nově registrovaly 50 741 nezaměstnaných. Ve srovnání s předchozím měsícem je to o 4 893 lidí méně a proti stejnému období loni dokonce o 7 661 méně. Naopak z evidence úřadů v srpnu odešlo 54 531 uchazečů o práci. Podle ministerstva je to o 3 681 lidí více než v červenci a nárůst o 4 561 osob proti loňskému srpnu.

Video Nezaměstnanost za druhé čtvrtletí 2010
video

Nezaměstnanost za druhé čtvrtletí 2010

Nejvíce nezaměstnaných hlásí Ústecký kraj

Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo 60 pracovních úřadů, naproti tomu 16 úřadů hlásilo nárůst. Nezaměstnanost nejvíce poklesla na Tachovsku, Rakovnicku, Mladoboleslavsku a Chebsku. Naopak nejvíce narostla v okresech Písek, Beroun, Benešov a Nymburk.

Nejvíce lidí bez práce ve srovnání s ostatními regiony registruje Ústecký kraj, naopak nejlepší situace na pracovním trhu již tradičně panuje v hlavním městě. V mezinárodním srovnání se Česká republika řadí k evropskému průměru.

Karel Machotka, vrchní ředitel Sekce politiky zaměstnanosti a trhu práce MPSV:

„Mírný pokles nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu hodnotíme jako překvapivý, protože srpen bývá měsícem, kdy nezaměstnanost spíše mírně stoupá.“

Podle ministerstva byl srpnový vývoj příznivý z hlediska volných pracovních míst. Jejich počet meziměsíčně vzrostl o 3 088 na 36 567, což je nejvíce od loňského října. V průběhu srpna se počet těchto míst pohyboval nad úrovní 37 tisíc, na konci mírně klesl v souvislosti s vyřazením uchazečů z evidence a jejich následným zaměstnáním.

Podíl na vývoji nezaměstnanosti měly zejména obvyklé sezonní vlivy jako například postupný příchod absolventů základních a středních škol do evidence pracovních úřadů na konci prázdnin. V této době z ní naopak začaly odcházet pedagogičtí pracovníci. K poklesu nezaměstnanosti pak podle ministerstva přispělo pokračující oživení v průmyslu, nové zaměstnance totiž přijímala řada větších firem zvláště v automobilovém průmyslu.

Na podzim se situace zhorší

Ekonomové očekávají, že se míra nezaměstnanosti během podzimu zhorší. „Bude to souviset s propouštěním ve veřejném sektoru a také s vývojem světové ekonomiky, kde pozorujeme rychlé zpomalování tempa růstu,“ odhaduje následující vývoj Pavel Mertlík.

Úřady evidovaly k 31. srpnu 36 567 volných pracovních míst. Proti červenci se počet nezaměstnaných, kteří mohli okamžitě nastoupit do práce, snížil o 4 186 na 491 090. Meziročně jich je naopak více o 7 681.