Česká ekonomika si ve druhém čtvrtletí polepšila o 2,4 procenta

Praha - Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,4 procenta, v porovnání s prvními třemi měsíci letošního roku pak hrubý domácí produkt stoupl o 0,9 procenta. Jednalo se však o 0,2 procentního bodu více, než předpokládal předběžný odhad. K růstu přispěla zejména odvětví zpracovatelského průmyslu, dopravy a podnikatelských služeb. Ekonomice však pomohly i domácnosti. Češi totiž začali po dlouhé době utrácet. Čísla zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Hrubý domácí produkt si za první pololetí v úhrnu meziročně polepšil o 1,7 procenta. Růst v 1. čtvrtletí statistici přitom upřesnili na 1,0 procenta. Podle ČSÚ byl vyšší meziroční přírůstek ve druhém než v prvním čtvrtletí zčásti důsledkem nízké srovnávací základny, neboť dno výkonnosti ekonomiky bylo právě ve druhém čtvrtletí 2009.

„Revize předběžných údajů přináší mírně pozitivní překvapení a naznačuje, že česká ekonomika se dostává do stále lepší kondice,“ vysvětlil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Ve struktuře růstu je podle něj překvapivým momentem zrychlení spotřeby domácností. „Ten důvod je, že meziročně mírně vzrostly platy, takže lidé měli o trochu více peněz,“ tvrdí analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Dnešní čísla tak podle Rožumberského podporují odhad, že HDP letos poroste o 1,8 procenta.

Video Rozhovor s Martinem Kocourkem a Michalem Brožkou
video

Rozhovor s Martinem Kocourkem a Michalem Brožkou

Ekonomové ale varují, že vyšší výdaje domácností jsou jen krátkodobou záležitostí. Na přelomu roku může opět stoupnout nezaměstnanost a kvůli vládním škrtům mohou navíc klesnou i platy státních zaměstnanců.

Jiří Moser, poradce v čele PricewaterhouseCoopers ČR

„České ekonomice pomohlo nastupující oživení v eurozóně, které se projevilo i silným nárůstem dovozu, z něhož těžily i tuzemské firmy. Sázeli na něj zřejmě i podnikatelé… Téměř 70 procent z nich počítá letos s růstem tržeb.“

Ve druhém čtvrtletí byl HDP bez očištění o sezonní a kalendářní vlivy meziročně vyšší o tři procenta. Tento růst však těžil zejména ze dvou pracovních dní navíc oproti stejnému čtvrtletí roku 2009.

Hrubý domácí produkt Česka rostl dokonce rychleji než průměr evropské sedmadvacítky, který činil podle předběžných odhadů Eurostatu 1,9 procenta. Důvod k oslavě ale podle analytiků není. „Stále platí, že Česká republika v růstu letos výrazně zaostává za německou ekonomikou,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Česká ekonomika roste, radost je ale předčasná

Za růstem ekonomik Německa, Slovenska nebo Polska Česko ale zatím zaostává. „Je to zajímavé, zejména bych řekl, že zaostáváme za Německem, což je náš obchodní partner a je také možné, že dojde k určitému zpoždění, takže můžeme vidět i lepší údaje za 3. čtvrtletí,“ doplnil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Dobrá kondice by tak mohla podle analytiků české ekonomice vydržet i ve třetím čtvrtletí. Pro další měsíce už ale počítají spíš s horšími čísly.

analytik Raiffeisenbank Aleš Michl

„Já si myslím, že ten ekonomický vývoj bude připomínat písmenko W. My jsme nějako spadli dolů, malinko jsme vzrostli, ale teď zase znovu spadneme někam k menšímu růstu, čili bude to kopírovat takové písmenko W.“

Česko navíc mohou táhnout dolů i nové problémy eurozóny. Nejproblémovějším státům, mezi které patří Irsko a Portugalsko, se kvůli nedůvěře investorů začíná prodražovat půjčování peněz na finančních trzích, které potřebují ke splácení dluhů.

Vývoj HDP v Česku
Vývoj HDP v Česku
Více fotek
  • Vývoj HDP v Česku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1929/192861.jpg
  • Počítání peněz autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1779/177888.jpg