Zisk Raiffeisenbank klesl na 930 milionů

Praha - Tuzemské bance Raiffeisenbank klesl v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 6,6 procenta na 930 milionů korun. Celková aktiva banky přitom vzrostla meziročně o téměř deset procent na 192,3 miliardy korun. Banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Podle jejího šéfa Lubora Žalmana si banka vede obchodně lépe, než tomu bylo minulý rok. Z českých bank zatím nejvyšší zisk vykázala ČSOB.

„Meziroční pokles našeho čistého zisku je především účetní záležitostí, důvodem je především přecenění některých zajišťovacích derivátů a vyšší rozpouštění rezerv v loňském roce, které mělo loni pozitivní dopad do výsledků,“ sdělil v tiskové zprávě generální ředitel banky Lubor Žalman.

Raiffeisenbak se podle něj obchodně letos zatím daří lépe než v minulém roce. Bance rostou vklady klientů a daří se růst také v úvěrování, uvedl. „Dochází k mírnému oživení zájmu firem o úvěry, čtvrtinový nárůst jsme zaznamenali rovněž u hypoték,“ popsal vývoj Žalman.

Pozitivní vývoj ve vkladech i úvěrech se podle něj odrazil v nárůstu úrokových i poplatkových výnosů. Navíc se prý bance podařilo snížit ztráty ze znehodnocení úvěrů. „Ve firemním sektoru se situace začíná zlepšovat a nemusíme tolik tvořit opravné položky. Naopak u domácností se počet nesplácených úvěrů nadále zvyšuje, důvodem je přetrvávající vysoká nezaměstnanost. Zlepšení u domácností očekáváme nejdříve v příštím roce,“ dodal.

Nejvyšší zisk má ČSOB

Z velkých bank letos vykázala největší zisk ČSOB. Ta v pololetí meziročně zvýšila zisk po zdanění o 21 procent na 7,14 miliardy korun. Komerční banka zvýšila čistý zisk meziročně o 12,5 procenta na 6,5 miliardy korun. UniCredit Bank zaznamenala meziroční nárůst zisku o 23 procent na 1,5 miliardy korun. České spořitelně v pololetí čistý zisk meziročně klesl o 6,8 procenta na 5,88 miliardy korun.

Majiteli tuzemské Raiffeisenbank, rakouské bankovní skupině Raiffeisen International, ve druhém čtvrtletí vzrostl meziročně čistý zisk na více než trojnásobných 71 milionů eur (asi 1,76 miliardy Kč), skončil však pod očekáváním analytiků. Bance sice klesly odpisy špatných úvěrů, vzrostly jí ale administrativní náklady. Skupina Raiffeisen International působí v 17 zemích střední a východní Evropy, kde má téměř 15 milionů klientů.