Stát hodlá zvýhodňovat malé solární zdroje

Praha - Podle návrhu ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) by podpora fotovoltaických zdrojů měla být určována podle druhu a umístění elektrárny. Ministerstvo tak hodlá zvýhodnit malé solární elektrárny, které jsou umísťovány například na střechách budov, jak uvedl mluvčí MPO Pavel Vlček. Opatření má být jedním z kroků, jak omezit současný boom solárních elektráren, kvůli němuž hrozí výrazné zdražení elektřiny.

Vláda plánuje střešní fotovoltaické instalace zvýhodnit tím, že bude při podpoře rozlišovat podle velikosti a umístění elektrárny. Malé střešní instalace by tak měly výhodu před velkými panely o výkonu několika MW umístěnými na orné půdě. Dodal, že při využití solární energie v domácnosti například na ohřev vody jde o fototermiku, která není nijak podporována ani omezována.

Regulace by se měla dotýkat pouze megalomanských projektů

Kabinet Petra Nečase nedávno schválil Národní akční plán o obnovitelných zdrojích, který stanovuje roční hodnoty instalovaných výkonů pro jednotlivé druhy zdrojů. Chce tím přispět k jejich optimálnímu složení. Podle České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO) se ale toto nařízení nejvíce dotkne domácností, které umísťují solární panely na střechu kvůli snížení účtu za elektřinu. „To je oblast, která by se měla dále rozvíjet. Přísná regulace by se měla dotýkat pouze megalomanských projektů,“ uvedl člen představenstva CZEPHO František Smolka.

Návrh ročního limitu pro připojení slunečních elektráren ve výši 4,5 megawatt umožní podle fotovoltaické asociace připojit řádově jen 1 200 domácností. „Tito malí investoři nyní nebudou mít šanci se na rozvoji fotovoltaiky podílet. Instalované megalomanské projekty však budou profitovat i nadále. To by byl výsměch všem, kteří podporují fotovoltaiku jako ekologický a levný zdroj energie a nesnaží se jen rychle zbohatnout,“ tvrdí Smolka.

Výrazný vzestup fotovoltaických elektráren v Česku během posledních let jde ruku v ruce s vysokou výkupní cenou elektřiny z těchto zdrojů, která činí přes 12 korun za kilowatthodinu. Stát připravil opatření, které umožní tuto cenu od příštího roku snížit. Solární zdroje připojené do konce tohoto roku však mají nárok na původní tarify a cena elektřiny pro konečného spotřebitele by tak mohla vzrůst o víc než desetinu v příštím roce.

V současnosti vláda řeší, jak dostat růst fotovoltaických elektráren pod kontrolu či jak zabránit prudkému růstu ceny elektřiny v příštím roce a zároveň splnit svůj závazek EU o pokrytí více než 13 procent české spotřeby energie do roku 2020 obnovitelnými zdroji. Kabinet má podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka několik možností. Nejdřív je chce projednat se členy zainteresovaných stran, včetně výrobců a distributorů solární energie, a pak je představí veřejnosti. Podle některých návrhů by nicméně obnovitelné zdroje mohly například podléhat zvláštnímu zdanění nebo by majitelé elektráren platili více za pozemky, na kterých jejich zdroje stojí.

Solární panely
Solární panely