Program Nový panel zřejmě končí, stát ho příští rok nepodpoří

Praha – Státní fond rozvoje bydlení (SFRB) nebude příští rok pravděpodobně uzavírat žádné nové smlouvy v programu Nový panel. Důvodem je navrhované snížení rozpočtu fondu z letošních 3,5 miliardy korun na 1,3 miliardy v roce 2011. Dnes to oznámil Pavel Rakouš z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Vláda má rozpočet SFRB projednat ve středu 15. září. Program s názvem Nový panel poskytuje úrokové dotace na opravy bytových domů.

„Z podpor, které byly poskytovány v letošním roce, nebudou poskytovány na Nový panel a na dotace na výstavbu sociálních bytů,“ uvedl Rakouš. Fond bude naopak podle návrhu poskytovat úvěry fyzickým a právnickým osobám na výstavbu, opravy a modernizace bytů a domů, které směřují i do oblastí poničených povodněmi. Plánuje také poskytování záruk na výstavbu nájemních bytů.

Přijímání žádostí o dotace z Nového panelu zastavil SFRB kvůli nedostatku peněz už v srpnu. Tento krok vyvolal nevoli bytových družstev. Letošní rozpočet na Nový panel pamatoval částkou téměř 1,1 miliardy korun.

Progam dosud podpořil úvěry v hodnotě 13 mld.

Program Nový panel původně poskytoval úrokové dotace na opravy a modernizace panelových domů, od loňského května z něj ale můžou peníze směřovat i na opravy ostatních bytových domů. Čerpání úrokových dotací z uzavřených smluv o podpoře je rozloženo do jednotlivých let po celou dobu splatnosti podporovaného úvěru, tedy až po dobu 15 let.

V roce 2009 schválili úředníci v programu Nový panel úrokové dotace pro 2 203 vlastníků bytových domů v celkové výši 2,65 miliardy korun. Celkový objem podpořených úvěrů činil 13,06 miliardy korun. Počet žádostí o dotace z programu loni ve srovnání s předchozími roky klesl. Začala totiž platit vládní novela zpřísňující podmínky pro přidělování dotací.