Evropský soud zrušil německý monopol na hazard

Lucemburk – Způsob, jakým Německo nabízí loterie a sportovní sázení, je omezující a neslučitelný s evropským právem. Rozhodli tak dnes soudci Evropského soudního dvora a německému státu zakázali nadále udržovat v oblasti hazardu monopol. Situace v německém hazardu se tím ale rozhodně nevyjasnila. Jedním rozhodnutím totiž soud sice umožnil větší konkurenci na trhu, ale zároveň varoval před internetovým sázením. Rozhodnutí tak paradoxně vítají jak firmy nabízející on-line sázky, tak provozovatelé kamenných poboček.

Německé úřady se u Evropského soudního dvoru bránily s tím, že monopol na loterie slouží jako prevence před rozmařilým utrácením za hazardní hry a přispívá ke snižování počtu míst, kde je možné sázet. Tento argument však soudci smetli se stolu. Hazardní společnosti nový rozsudek vítají a považují ho za průlomový. Především firmy nabízející sázení přes internet se těší na to, že trh se otevře novým hráčům.

S otevřením loterijního trhu novým hráčům to ale tak jednoduché nebude. Soud totiž zároveň rozhodl, že firmě, která chce v zemi podnikat, nestačí pouze licence z její domovské země. Vedle toho jsou soudci přesvědčeni, že vůči internetovým sázkovým kancelářím je třeba zaujmout přísný postoj.

Video Reportáž Zuzany Luňákové
video

Reportáž Zuzany Luňákové

Ondřej Schmidt, Bwin.com

„Rozsudek bude mít dopad na celou Evropu a přístup všech evropských států k sázení. Je to další ze zvratů na sázkovém trhu v Evropské unii.“

Radost mají i kamenné sázkové kanceláře

„Pro nás je to další velmi silný signál o tom, že Evropská unie vysílá zprávu směrem k národním vládám, aby zakročily proti nelegálním poskytovatelům sázek,“ raduje se z rozsudku ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek Marek Herman.

Pětice velkých českých firem především kritizuje situaci, kdy zahraniční společnosti, které v Česku podnikají na internetu, neodvádí v zemi daně ani peníze na dobročinné účely. A na rozdíl od nich nemusí své hráče registrovat na pobočkách, ale pouze on-line. A to je pro řadu sázkařů mnohem lákavější.