Kalousek příští rok zkrouhne náklady na financování dluhu o 4 miliardy

Praha – Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce v příštím roce ušetřit prodejem většího množství krátkodobých dluhopisů. Náklady státního dluhu by se tak podle něho měly snížit o čtyři miliardy korun. Cenné papíry s krátkou dobou splatnosti jsou pro stát nejméně nákladné, ale z hlediska financování státního dluhu rizikovější, protože je stát musí splácet velmi brzy. Informují o tom dnešní Lidové noviny. Informaci dnešních Lidových novin potvrdilo ministerstvo financí.

Kalousek chce ušetřit aspoň čtyři miliardy

Původně ministerstvo financí počítalo s náklady na splácení úroků z vydaných státních dluhopisů v příštím roce ve výši 78 miliard korun. „Tuto sumu chci snížit aspoň o čtyři miliardy,“ řekl ale listu Kalousek. Podle něj dosud převládala snaha protahovat délku dluhopisů, o které měli investoři zájem.

Ministr financí Miroslav Kalousek

„Dnes jsme ale i v době, kdy musíme snižovat náklady. Současný kredit České republiky na evropských trzích nám to umožňuje.“

Ministr chce v příštím roce podíl státních cenných papírů s nejnižší dobou splatnosti, takzvaných finančních poukázek, zvýšit ze současných 7,4 procenta na 8,5 procenta. Podíl dluhopisů se splatností do jednoho roku by pak měl ve střednědobém horizontu narůst ze 16 na 20 procent. Novinám to sdělil ředitel odboru řízení státního dluhu na ministerstvu financí Petr Pavelek. Dodal, že tyto cíle může ministerstvo upravovat. „Budeme bedlivě sledovat vývoj na trhu a budeme naši taktiku operativně přizpůsobovat,“ upozornil Pavelek.

Každý Čech bude dlužit 147 tisíc korun

V příštím roce vzroste státní dluh o desetinu na 1 472 miliard korun. V absolutním čísle to proti letošnímu roku znamená nárůst o 136,2 miliardy. Úroky ze státního dluhu si v příštím roce vyžádají víc peněz, než dostanou například ministerstvo vnitra, zdravotnictví nebo dopravy.

Hrubá výpůjční potřeba vlády příští rok bude činit zhruba 250 až 270 miliard korun. Přesná čísla ministerstvo zveřejní v rámci Strategie financování a řízení státního dluhu 1. prosince. Letos si ministerstvo financí plánuje půjčit 280 miliard korun.