SmartWings se úspěšné euroregistrace nedočkal

Lucemburk - Evropský soudní dvůr v Lucemburku dnes rozhodl v neprospěch lídra českého trhu charterových letů Travel Service ve sporu o značku SmartWings s německými aerolinkami Eurowings. Český letecký dopravce se snažil značku neúspěšně zaregistrovat u evropského Úřadu pro harmonizaci vnitřního trhu. Ten však odmítl kvůli výrazné podobnosti názvu s německými Eurowings a česká strana se proto obrátila na soud.

Evropský úřad pro harmonizaci vnitřního trhu žádost o registraci zamítl s tím, že značka SmartWings se až příliš podobá německým Eurowings. Travel Service však s rozhodnutím nesouhlasil a poslal k Evropskému soudnímu dvoru stížnost. „Dá se očekávat, že kdyby nějakým způsobem aktivně působily na německém regionálním trhu, tak by přece jen byly konkurencí a tam by potom mohly mít trošku problém s používáním toho wings,“ míní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Travel Service, která na našem trhu působí už 13 let, je součástí islandské skupiny Iceland Group a je v Česku lídrem v charterové dopravě. Kromě nepravidelných letů provozuje právě pod hlavičkou SmartWings nízkonákladové lety do evropských metropolí. Během loňského roku společnost přepravila více než 2,7 milionu cestujících.

Evropský soudní dvůr na začátku září také zpochybnil nárok pivovaru Budějovický Budvar na výhradní používání značky Bud. Rozsudek soudci zdůvodnili tím, že značka nemůže být v Evropské unii chráněna na základě dvoustranných smluv mezi státy, protože je jim nadřazené unijní právo. V Evropě tak může značku Bud dál používat americký konkurent Budvaru Anheuser-Busch.

Pražské letiště v Ruzyni povolilo 19. dubna po znovuotevření zatím zhruba 20 letů.
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl