Obama: Krvácení americké ekonomiky zastaveno, nemoc ale zažehnána není

Fairfax - Americký prezident Barack Obama dnes prohlásil, že jeho vláda zastavila krvácení ekonomiky a stabilizovala ji. Když přišel do Bílého domu, ekonomika prý byla ve volném pádu. Tempo oživení ale podle prezidenta nyní přesto vázne a není takové, jak si vláda původně představovala. Citelný růst je ale přitom podle něj podmínkou tvorby pracovních míst. Krátkodobě prý ekonomice pomohou nová stimulační opatření na podporu investic do infrastruktury, která Obama navrhl minulý týden. Prezident hodnotil stav americké ekonomiky během své návštěvy ve Virginii, kde se setkal s jednou z rodin, na které tvrdě dolehly dopady hospodářské krize.

„Zastavili jsme krvácení a stabilizovali ekonomiku. Je ale pravdou, že zlepšení není takové, jaké by mělo být,“ prohlásil Obama. Hospodářské oživení Spojených států není dostatečně rychlé ani podle tamního ministra financí Timithyho Geithnera. Ten volá po tom, aby vláda podporovala ekonomický růst i tvorbu nových pracovních míst.

Místo úlev pro bohaté nižší daně pro menší firmy

Video Oživení ekonomiky USA není takové, jaké by mělo být
video

Oživení ekonomiky USA není takové, jaké by mělo být

Obama dnes rovněž přiznal, že vede s republikány boj o daňové úlevy pro bohaté. Zatímco republikáni by úlevy, které zavedl ještě prezident George Bush, chtěli prodloužit, podle Obamy si to Spojené státy nemohou dovolit. Platnost úlev skončí na konci roku.

Obama zároveň vyzval senátory, aby schválili návrh zákona, který umožní snížit daně menším firmám a podpoří úvěrovou aktivitu v lokálních bankách, na nichž jsou malé firmy většinou závislé. Podniky se zpravidla neobejdou bez úvěrů. Senát by se měl návrhem ještě tento týden. Vzhledem k tomu, jak napjatá je teď v Kongresu atmosféra, ale nelze odhadovat výsledek žádného hlasování.

Pokud by se Obamovi podařilo prosadit plán pomoci malým firmám, objem daňových úlev pro ně by dosáhl asi 12 miliard dolarů (zhruba 231 miliard korun). Pomoc by zahrnovala i fond se zhruba 30 miliardami dolarů (asi 578 miliard korun), které by měly přimět banky k obnově úvěrování malých podniků.